Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Légi felvételekből készít térképet egy új rendszer

2018. április 27. - ferenck

A térképalkalmazások megváltoztatták a világot, viszont sajnos még nem térképeztünk fel mindent. Például az utakat nehéz, fárasztó és unalmas feladat… Cégeknél órákat töltenek el a légi felvételekkel, annyira pepecselés a kézi tervezés. Ezzel magyarázható, hogy a Google…

Tovább

Gépi tanulás jósolja meg a káoszt és az időjárást

A káoszelmélet úttörői fél évszázada fedezték fel a hosszútávú prognózisok készítését ellehetetlenítő pillangóhatást. Lényege, hogy egy kaotikusan viselkedő dinamikus rendszerben (időjárás, gazdaság stb.) a kezdeti feltételek apró változásai jelentősen…

Tovább

A Reddit segít leküzdeni a mentális betegségeket

Az angol read (olvas) és edit (szerkeszt) szavakból, valamint a read it (elolvassa, elolvasta) kifejezésből származó szójáték, a Reddit közösségi oldal regisztrált felhasználói úgynevezett alredditeken oszthatnak meg, értékelhetnek „fel” és „le” nyilakkal különféle…

Tovább

Kriptobűnök felderítésében segítene az Amazon

Az Amazonon csak azt nem találjuk meg, ami nem létezik, de idővel talán még azt is… Elképzelhető, hogy hamarosan viszont egészen különleges és limitált szolgáltatást vásárolhatnak az érintettek: megtudhatják kriptovaluta felhasználók személyazonosságát. Szörnyülködés…

Tovább

Húsz perc alatt szerelt össze egy Ikea-széket két robotkar

Sokan megtapasztaltuk, hogy Ikea-bútorokat csak látszatra egyszerű összeszerelni, mert ha nincs érzékünk a barkácsoláshoz, a művelet mindig hosszabb, mint hisszük. A szingapúri Nanyang Technológiai Intézet mérnökei két fejlett robotkart programoztak a feladatra, egy helyi…

Tovább

Játéktechnológia a környezetvédelemért és a tudományos kutatásokért

Alex Chow, a Manchesteri Egyetem PhD-hallgatója komplex tudományos és mérnöki szimulációkhoz használható módszert és szoftvert fejlesztett a számítógépes játéktechnológiából. Grafikus feldolgozó egységekkel, GPU-kkal szupergyors játékmenetet és realisztikus képi világokat…

Tovább

Svájc az egész országra kiterjedő drónkövető rendszert fejleszt

A svájci légtérben eddig is sok drón repkedett, és a közeljövőben még több várható. Az ország előre menekül, és terveket készít az ember nélküli légi járművek (unmanned aerial vehicles, UAV) légi közlekedést szabályozó rendszerekbe történő integrálására. A rendszer…

Tovább

Kínai kutatók újfajta memóriával nyugdíjaznák a RAM-ot és a ROM-ot

A számítógépes memória két legfontosabb típusa, a ROM és a RAM tökéletesen kiegészítik egymást. A csak olvasható adatok tárolására alkalmas ROM (Read-Only Memory) tartalma nem változtatható, a beégetett adatok véglegesek. A komputer vagy más számításokat végző eszköz a…

Tovább

Képesek a robotok úgy tanulni, mint az ember

Egyes kutatók szerint a mesterséges intelligencia magasabb szinten áll az emberi értelemnél a felügyelet melletti, ellenőrzött tanulásban (supervised learning), de ez csak akkor érvényes, ha nagy mennyiségű felcímkézett adatot használ speciális feladatok kivitelezéséhez. Csak…

Tovább

A törvényhozók a robotok jogi úton történő felelősségre vonását akarják

Gyakran merül fel mostanában a kérdés, hogy ki vonható felelősségre, ha egy autonóm robot megsebesít vagy másként okoz kárt emberekben. Egyes európai jogászok szerint a legjobb megoldás, ha a robotok megkapják az „elektronikus személyiséget”, tehát a személyiség egyik jogi…

Tovább
süti beállítások módosítása