Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Agyhullámaink irányíthatják a jövő személyre szabott filmjeit

2018. május 31. - ferenck

A közeljövő tökéletes elme/agy-gép interfészein (brain-computer interface, BCI) az idegsejtjeinkre neurális zsineggel csatlakozott nanoérzékelők és adóvevők végzik dolgukat, neuronjainkat láthatatlan technológiák térképezik fel, s kapcsolnak össze embertársainkkal. Így…

Tovább

Arcfelismerő szoftver követ és véd veszélyeztetett főemlősöket

Márciusban szerelték fel egy kelet-kínai iskolában az osztálytermi viselkedést intelligensen kezelni hivatott „okos szem” megfigyelőrendszert. Az arcfelismerő technikával diákokat monitoroznak, nyárra az intézmény összes termében használni fogják a Big Brotherre emlékeztető…

Tovább

Adattudományi módszerek leplezik le a hazugságot

A legtapasztaltabb repülőtéri biztonsági szakembereknek is komoly fejtörést okoz, hogy megállapítsák: hazudik valaki, vagy sem. A New York állambeli Rochester Egyetem kutatói adattudománnyal és a közösségi ötletbörzére (crowdsourcing) épülő ADDR (Automatizált kettős…

Tovább

Az amerikai hadsereg a kamuvideók ellen

Egyre valódibbnak tűnnek a mesterséges intelligencia által generált kamuvideók. Olyannyira, hogy lassan meg sem lehet majd különböztetni őket az igaziaktól; még egy MI sem lesz képes rá. A mélytanulás (deep learning) és az álhírek (fake news) kifejezéseket összevonó deepfake…

Tovább

Kriptokereskedés úszó szigeteken

A 2008-ban Milton Friedman unokája, a szoftvermérnök és politikai-gazdasági elméleteiről ismert Patri Friedman és a technológiai vállalkozó, befektető, libertariánus filantróp Peter Thiel által alapított kaliforniai Seasteading Institute tavaly januárban állt elő a világ első…

Tovább

Emberjogi szervezetek diszkrimináló mesterséges intelligenciák ellen

Az MI-algoritmusok markánsan jelen vannak hétköznapjainkban, és a technológiai fejlődéssel a jövőben sokkal nagyobb szerepet játszanak majd. Elvileg nem jellemző rájuk az emberi szubjektivitás, rengeteget segítenek, és általában hasznosak az objektív…

Tovább

Robotok miniorganizmusokat tenyésztenek emberi őssejtekből

Nem sci-fi disztópia, nem a gépek emberiség feletti diadala, hanem valóság: a gyógyszerészeti és biomedikális kutatások döbbenetesen gyors fejlődésének eredményeként automatizált robotok ma már képesek őssejtekből tenyészteni emberi szervek leegyszerűsített utánzatait –…

Tovább

Hibáiból tanul meg járni a négylábú norvég robot

Az Oslo Egyetemen fejlesztett négylábú, de fej nélküli DyRET (Dynamic Robot for Embodied Testing) első ránézésre megmosolyogtató, ahogy kis híján összeesik, miközben járni próbál. Lassan lépked, aztán mégis elvágódik, majd felkászálódik, és folytatja. Fejlesztői arra…

Tovább

Építészek repülőtaxi-állomásokat terveznek az Ubernek

Az Uber 2016-ben kezdett el terveket készíteni a jövőben légitaxi-szolgáltatást nyújtó uberAir-hez, tavaly novemberben pedig elindította a terveket megvalósítani hivatott Elevate projektet. A cég a 2018-as Elevate Csúcs első napján, május 8-án Los Angelesben kb. 700 ipari…

Tovább
süti beállítások módosítása