Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Melyik IT-munkakörök egyre keresettebbek az USA-ban?

2020. október 30. - ferenck

A többek között a Wikimédiához és a WordPresshez is használt PHP az első szkriptnyelvek közé tartozik; külső fájl helyett HTML oldalba ágyazható, jól használható dinamikus weblapok és webes alkalmazások készítéséhez. Nem a legkúlabb mai technológia, viszont nagyon sokat ér, ha ismerjük, és új…

Tovább

Arcfelismeréssel azonosítják a sisakjuk által eltakart rendőröket

Az arcfelismerő technológiák nagyon sok vihart váltottak ki az utóbbi időben. A George Floyd halálát követő tüntetéshullám után pedig még többen ellenzik ezeket a megoldásokat, és nemcsak magánszemélyek, hanem nagyvállalatok és nemzetközi szervezetek is. A bűnüldözésben kétségtelenül sokat…

Tovább

Kihalt nyelvekről fordít angolra az algoritmus

A valaha létező nyelvek nagy részét ma már nem beszélik, ráadásul többtucatnyi halott is közülük. Nem tudjuk átírni őket, nem ismerjük sem a nyelvtanukat, sem a szókészletüket, sem a mondattanukat. Ezek hiányában fennmaradt szövegeiket sem értjük. Szövegek nélkül hiányosak a beszélőkre vonatkozó…

Tovább

Elfogultak a szintetikus adatok?

Virágzó és gyorsan fejlődő piac szintetikus adatsorok generálása gépitanuló-rendszerek gyakoroltatásához. Az érintett startupok (AI.Reverie, GenRocket, Hazy, Mostly AI stb.) külön figyelmet szentelnek a forrásadatok előítélet-mentességére, hogy a rajtuk trenírozott algoritmusok ne legyenek…

Tovább

Átláthatóbb mesterségesintelligencia-rendszereket az egészségügyben!

Ellentmondásos az egészségügyben használt mesterségesintelligencia-rendszerek megítélése. Sok kritikus szerint nem eléggé átláthatók. Transzparencia nélkül pedig az eredmények nem ellenőrizhetők, a hibák nehezebben vagy egyáltalán nem azonosíthatók, csökken a bizalom. Ha nincs elegendő infó, a…

Tovább

Jelenetrészleteket módosít a mesterséges intelligencia

Az Oxford Egyetem és a Google kutatói videón szereplő egyedi objektumok (személyek, tárgyak) mozgását megváltoztató mesterséges intelligenciát mutattak be. A munkára fordított idő lerövidítésével, a fejlesztés sokat segíthet videósoknak és filmeseknek. Az idegháló a videón belül meg tud…

Tovább

Tüzet oltanak és tüzet csinálnak a drónrajok

Drónok itt, drónok ott, drónok mindenhol; Kaliforniától Kínáig, egyre többen és több területen alkalmazzák a technológiát. A fegyveres erőknél szintén terjed, két új projektből pedig kiderül, hogy egyesek különös módszerrel oltanak, mások gerjesztenek tüzet az ember nélküli légi járművekkel. Az…

Tovább

Transzparens okos városok

A hatóságok mesterségesintelligencia-befektetéseikkel csak akkor érhetnek el eredményeket, ha a lakosság megbízik ezekben a technológiákban. Átláthatóság nélkül az MI-k közhasználata sem lehet eredményes.  Két európai főváros, Amszterdam és Helsinki ebből a megfontolásból indította el a helyi…

Tovább

Térképek a pokolról

Világszerte több csoport működtet mesterségesintelligencia-rendszert természeti katasztrófák hatásainak csökkentéséért. Az AIDR (AI for Digital Response) twitteres szövegeket és fényképeket elemezve azonosítja a megkárosult infrastruktúrát, kér segítséget, és végez más hasonló tevékenységeket. A…

Tovább

A Facebook algoritmusa szexuális tartalomként szűrt ki egy csomag hagymát

A Facebook meztelenséget automatikusan kiszűrő filtereinek rendeltetése, hogy a kiskorúakat megvédjék fejlődésüket a közösségi hálózat szabályai szerint negatívan befolyásoló vizuális élményektől. Csakhogy a filterek és a mögöttük lévő algoritmusok, azaz mesterséges intelligencia gyakran…

Tovább
süti beállítások módosítása