Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Mesterséges intelligencia az amerikai államigazgatásban

2020. november 30. - ferenck

Egyelőre döcög az USA kormányzati szintű mesterségesintelligencia-használata, távol vagyunk még az algoritmikus államigazgatástól – derül ki az Egyesült Államok Adminisztratív Konferenciája, a Stanford és a New York Egyetem jogi karának közös felméréséből. A gépitanulás-rendszerek szövetségi…

Tovább

Gépi látás óvja meg az elektromos robogókat az ütközésektől

2019-ben az elektromos robogók (e-scooters) „berobbantak” az Egyesült Államok és más nyugati vagy éppen távol-keleti fejlett országok nagyvárosi közlekedésébe. Az USA-ban 60 százalékkal nőtt a használatuk. Az elemmel működő, megosztásos alapon bérelhető járgányok elterjedésével több a…

Tovább

Szerepjátékban tanul a mesterséges intelligencia

Mesterségesintelligencia-rendszerek, például a szövegíró GPT-3 meggyőzően utánozzák az emberi szöveggenerálást – az írás folyamatát –, és adottságaikat kihasználva, remek kamublogokat, Reddit-posztokat stb. jegyeznek. Viszont alapvetően mintázatokat tanulnak meg és utánoznak, azaz nem értik, hogy…

Tovább

Az e-kereskedők alkalmazkodnak a világjárványhoz

A koronavírus-járvány a távol-keleti országban, az idén január 25-én ünnepelt kínai újév előtt elkezdett tetőzni, és a pandémia teljesen átírta az eladási előrejelzéseket. Az ország legnagyobb elektronikus kereskedelmi eseménye azonban bizonyította, hogy a dolgok visszatértek a régi kerékvágásba. A…

Tovább

Egyre több a mesterségesintelligencia-szabadalom

A Világ Szellemi Tulajdonjogok Szervezetének 2019-es anyagából kiderül, hogy a „jelen mesterséges intelligenciájának” is hívott gépitanulás-szabadalmak bő felét 2013 óta kapták meg. Kína az első, a távol-keleti országot szorosan követi az USA. Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalában…

Tovább

Pepper robot Köln legrégebbi kórházában

A humanoid Pepper a japán Softbank Robotics világhírű gépe, Magyarországon a Netlife Robotics a viszonteladója és fejlesztője; tavasszal a koronavírus-járvány elleni védekezésből is kivette a részét. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy az egészségügy más területein is bevethető. A digitalizált medicina…

Tovább

Mindent megváltoztathatnak a grafénelemek

A közlekedés jövője a szupererős grafént, egy atomnyi vastagságú szénlemezt tartalmazó elemeken múlhat. Ezekkel az elemekkel az elektromos autók gyorsabban feltölthetők, maguk az elemek pedig több áramot tartalmaznak, hatékonyabban osztják el a hőt, olcsóbbak, és túllépünk velük az erősen…

Tovább

Szüksége van-e egy mesterséges intelligenciának emberi szintű teljesítményre?

Sakk, dáma, go, póker, és még sorolhatnánk, de a lényeg: a mesterséges intelligencia számos területen elérte vagy felül is múlta az emberi szintű teljesítményt (human-level performance, HLP). Más területeken, például a beszédfelismerésben vagy a diagnosztikában hosszú ideje szintén ez az akadémiai…

Tovább

Építkezés mesterséges intelligenciával

Egyre több mesterségesintelligencia-startup foglalkozik építőipari alkalmazásokkal, és gőzerővel dolgoznak, hogy a technológia nélkülözhetetlen legyen a szektorban. Hétköznapi kamerák és gépilátás-algoritmusok például olyan szinten digitalizálják az építőipari munkákat, hogy a dolgozóknak még a…

Tovább

Gépi tanulás segít elkészíteni a nem állati eredetű tejet

Az amerikai boltokban már kapható, állati tejtermék-mentes NotMilk tejpótlót részben mélytanuló modellel dolgozták ki. A Giuseppe nevű modellt az élelmiszer-technológiával (food-tech) foglalkozó chilei NotCo startup alakította ki. Az MI találja meg az állati eredetű kajákat utánzó növényi termékek…

Tovább
süti beállítások módosítása