Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Megosztott a világ közvéleménye az MI és az automatizáció hatásairól

2020. december 30. - ferenck

A mesterséges intelligencia egyre fontosabb szerepet tölt be mindennapjainkban, a világ lakossága viszont megosztott a technológia társadalmi hatásait illetően – derül ki a Pew Kutatóközpont reprezentatív felméréséből. A 2019 végén és 2020 elején végzett kutatás során 20 európai, több…

Tovább

Gyakorlati problémát oldott meg egy kicsi kvantumszámítógép

A kvantum-számítástechnika az infokom egyik leglátványosabban fejlődő – és talán még a mesterségesintelligencia-kutatásnál is trendibb – szakterülete. A világ számos kutatóműhelyében, egyetemi laborjában foglalkoznak vele, sok a fejlesztés. Kvantumszámítógépek már ma jobban oldanak meg egyes…

Tovább

Alakul a következőgenerációs vezeték nélküli kommunikáció

Pici chipek programozható felületekké történő egybeszerelésével, a Princeton Egyetem kutatói egy kommunikációs sávot megnyitó, kulcsfontosságú eszközt hoztak létre, amellyel drámai mértékben nőhet a vezeték nélküli rendszerek által továbbított adatmennyiség. A metafelületnek hívott programozható…

Tovább

Robotkutya megy a Marsra?

Szokatlan ötlettel álltak elő a NASA tudósai: a Mars felszínét robotkutyáknak kellene felderíteni. A négylábú, az állat viselkedését utánzó, mesterséges intelligenciával és egy sereg szenzorral felszerelt rendszer autonóm navigálna a nehéz terepen. Mars-kutyákról beszélnek, amelyek nagyjából úgy…

Tovább

Új robottaxi a láthatáron

A 2014-ben alapított és az Amazon által júliusban felvásárolt Zoox új típusú önvezető autóval állt elő. A vállalat az Amazon robotjármű portfoliójának nem egyeduralkodója, hanem csak fontos része, mert az infokom óriás az Aurora és a Rivian startupokba szintén komoly összeget fektetett. A cég első,…

Tovább

Közösségi ötletbörze a koronavírus-járvány ellen

A koronavírus elleni oltások ugyan elkezdődtek, viszont nagyon távoli még a pandémia vége. A vakcina mellett egyes kezdeményezések azonban visszaadják a reményt, hogy előbb, mint utóbb leszünk túl az egészen. A nyílt forrású Covid Moonshot projekt gépi tanulással keres potenciális gyógyszereket a…

Tovább

Lepke és gép hibridje egy pici drón

A drónok egyik nagy előnye, hogy olyan helyekre is eljutnak, ahova az ember nem, például túl veszélyes környezetekbe, mint természeti katasztrófák után rogyadozó épületekbe, vagy fel nem robbant aknákkal teli területekre. Kutatók régóta próbálnak ezekben a közegekben eligazodó készülékeket…

Tovább

Cyberpunk 2077

Kevés videojátékot vártak annyira, mint a december 10-én megjelent Cyberpunk 2077-et. Az Észak-Kalifornia szabadállam Night Cityjében játszódó történet sötét disztópia, elsőszemélyű perspektívából átélt akció-szerepjáték egy hatalmas korporációk által uralt megapoliszban, ahol az élet minden…

Tovább

Évi ezer tonnát fog termelni egy dániai nagyvárosi gazdaság

Növények és állatok genetikai módosításával jelentősen nő a termékhozam, de hiába több az élelmiszer, ha a régi környezetben állítjuk elő, és nem tudjuk eljuttatni oda, ahol komoly szükség lenne rá. 2050-re a Föld lakosságának 80 százaléka fog városokban élni. Optimális megoldás, ha a…

Tovább

Mesterséges intelligencia segíti a futásban a látáskárosultakat

Egyre több mesterséges intelligenciával működtetett app segít érzékszervi károsodásban szenvedő személyeken, hogy minél önállóban, függetlenebbül élhessék az életüket. Ezek az alkalmazások világszerte több-százmilliók mindennapjaiban tölthetnek be fontos szerepet.  A Google Lockoutja…

Tovább
süti beállítások módosítása