Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Idegháló minden mellékhelyiségben

2020. április 30. - ferenck

A big data korában a legextrémebb adatok is elemzésre kerülnek, mert mindenből nyerhető ki hasznos információ. A Stanford Egyetem radiológusa és biomérnöke, Seung-min Park által vezetett kutatócsoport egészen különleges rendszert fejlesztett. A Precíziós egészségtoalett hagyományos vécékagylóhoz…

Tovább

Kvantumszámítógép chipek csúcshőmérsékleten

A szó szoros értelmében felmelegszenek a kvantumszámítások. Kánikulára azonban ne gondoljunk, egyszerűen az történt, hogy első alkalommal sikerült kvantumszámítógép chipet -272 Celsius-fok, azaz 1 kelvin felett működtetni. Emberi léptékkel ez még mindig dermesztően hideg, kvantumléptékkel viszont…

Tovább

Magától fejlődik a mesterséges intelligencia

A So Quoc Le, a Google egyik számítástudományi szakembere és kollégái által létrehozott AutoML-Zero szoftver gyakorlatilag emberi beavatkozás nélkül, matematikai fogalmakat használva képes mesterségesintelligencia-programokat fejleszteni. „Végső célunk olyan gépitanulás-megoldások kidolgozása,…

Tovább

Algoritmus jelzi előre az Alzheimer-kórt

Az Alzheimer-kór köztudottan emlékezési, gondolkodási és viselkedési problémákat okozó agyi megbetegedés. Az utóbbi néhány évtizedben kutatók különféle idegkép-adatok mintázatait (pozitron kibocsátású topográfia – PET, mágneses rezonanciás képalkotás – MRI) használva igyekeztek előrejelezni a sok…

Tovább

Magunkon viselhető mesterséges intelligenciák a gyógyászatban

A magunkon viselhető (wearable) technológiák áttörésével, a mélytanulásnak (deep learning) köszönhetően, orvosok egyre pontosabban ki tudják deríteni, hogy mi a bajunk. Az aritmia, a szívritmuszavar több ok miatt okozhat szívrohamot vagy stroke-ot. Ha viszont az orvos időben észleli a problémát,…

Tovább

Mesterséges intelligenciával lép új korszakba az egészségügy

A medicina új korszakának kezdeténél tartunk. Személyekről egész életük alatt folyamatosan gyűjthetünk részletes adatokat. Mélytanulással (deep learning) háttérinfókat, orvosi beavatkozásokat és kimeneteket kapcsolhatunk össze, így találhatjuk meg az optimális orvosi megoldást. Idővel globális…

Tovább

Meghackelt álmok

Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) 2017-ben indított Álomlaborjának egyik kutatócsoportja álmainkkal többféleképpen interakcióba lépő, magunkon viselhető (wearable), nyílt forrású készüléket fejleszt. A kütyüvel talán ellenőrzésünk alatt is tarthatjuk az álmok tartalmát. A kutatók be…

Tovább

Nő az autonóm szállítórobotok iránti igény

A 2014-ben két Skype-társalapító (Ahti Heinla és Janus Friis) által megalakított Starship Technologies különleges robotokat fejleszt, és a cég az arizonai Tempe városában nemrég indította el élelmiszerek autonóm gépekkel (robotokkal) történő házhozszállítását. A vállalat a koronavírus járvány…

Tovább

Robotügynökség Hollywoodban

Ha filmhez, videokliphez keresünk robotot, újfajta tehetségkutatókra, figyelőkre van szükségünk. Ezek egyike lehet, a két Seattle-illetőségű vállalkozó, Forest Gibson és Jared Cheshier által április elején (de nem április elsejei tréfaként) alapított, beszédes nevű (a mesterséges intelligencia és az…

Tovább

A Google új mozgásokra tanította meg robotkutyáját

A Google kutatói utánzásos tanulással igyekeznek elérni, hogy robotok a mostaninál sokkal ügyesebben mászkáljanak, forogjanak stb. A Laikogo nevű négylábú szerkezetet egy kutyához kapcsolt változatos érzékelőkkel rögzített mozgásadatokkal, „mozgásrögzített” (motion capture) adatsorral…

Tovább
süti beállítások módosítása