Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Origami ihlette sebészrobot

2020. augusztus 31. - ferenck

A Harvard Egyetem és a Sony parányi sebészrobotot fejlesztett. A gép ötletét és az inspirációt a japán papírhajtogatás, az origami adta, amellyel a legegyszerűbbtől a szuperkomplex szintig, számos forma, köztük állatok, tárgyak, díszek, geometriai alakzatok stb. dolgozhatók ki. A robot nem nagyobb…

Tovább

Ötven új bolygót fedezett fel egy mesterséges intelligencia

Egy gépitanulás-algoritmus ötven új bolygó létezését fedezte fel. Fejlesztői, az angliai Warwick Egyetem kutatói a NASA „nyugállományba” vonultatott Kepler-missziója és a 2018-ban fellőtt TESS űrteleszkóp masszív adatbázisát használták. A tudósok bizakodnak, hogy kutatásaikkal a jövő újabb…

Tovább

Az eddigieknél 10 ezerszer tovább működik egy új kvantumrendszer

A kvantumszámítógépek csak abban az esetben hasznosak, ha ismerjük az elektronok állapotainak egymás közötti viszonyait. Viszont nagyon nehéz eljutni addig, hogy megismerjük a kvantum-koherencia néven ismert kapcsolatot. Egy új felfedezés hatására hamarosan változhat a helyzet. A Chicagói Egyetem…

Tovább

Robotok ugyanúgy tárolhatják az energiát, mint az ember

A Michigan Egyetem egyik kutatócsoportja biomorf elemeket fejlesztett robotoknak. Az élővilágból, a Homo sapienstől ellesett minta alapján, az újfajta elemekkel lehetővé válik, hogy a gépek ugyanúgy tárolják az energiát, mint az ember. Testünk zsírból raktároz a legtöbbet, mert zsírszövetek jóval…

Tovább

Jobban érzékelnek a robotok, ha nemcsak hallanak, hanem látnak is

Az ember ritkán használja csak az egyik érzékszervét a világ megértésére, míg a robotok általában látás, és az utóbbi időben egyre sűrűbben érintés alapján észlelik a környező valóságot. A pittsburghi Carnegie Mellon Egyetem (CMU) kutatói megállapították, hogy hallással jelentős mértékben növelhető…

Tovább

Vadászrepülőgépek virtuális közelharcában győzött a mesterséges intelligencia

Az Egyesült Államok Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) virtuális közelharc-versenyt (AlphaDogfight) rendezett F-16-os sugárhajtású vadászrepülőgépek között. Először MI-k meccseltek egymással, majd csütörtök reggel a diadalmas algoritmus ember által vezérelt géppel csapott…

Tovább

Jönnek a repülő autók Japánban?

A repülő autók sokáig kizárólag sci-finek tűntek, tudományos-fantasztikus filmekben és irodalomban viszont nagyon népszerű témák. Talán a legismertebb – ikonikus – filmes megjelenítésük a Szárnyas fejvadász cyberpunk Los Angelesének neonfényes légtere.  Közben egyre többen bizonyítják a…

Tovább

Mesterséges intelligenciában is rákapcsol az Apple

Az Apple új ambíciója, hogy miután éveken keresztül több infokom nagyvállalat mögött kullogott a mesterségesintelligencia-fejlesztésekben, ezen a területen is átvegye a vezető szerepet, termékeit a legjobb gépitanulás-megoldások működtessék. A cég MI-részlegét irányító John Giannandrea 2018…

Tovább

Kézmozdulatokat ismer fel a szingapúri mesterséges intelligencia

A felismerőtechnológiák dinamikusan fejlődnek. A beszédre specializált botok egyre jobban végzik a munkájukat, gépi tanulással csiszolódott programok tárgyakat, állatokat stb. azonosítanak, míg az arcfelismerés ma már sok jogi vitát generál. De mi van a mindennapokban oly gyakran használt…

Tovább

Visszatérés a tantermekbe?

Amikor a diákok az őszi tanévkezdéskor visszatérnek (ha visszatérnek) az iskolába, az osztálytermekbe, minden más lesz, mint a Covid-19 előtt volt. És nemcsak azért mert tanárok, tanulók egyaránt maszkot fognak viselni. Egyes diákoknak hőkép-készítő kamerák mérik a testhőmérsékletét, mások jeladót…

Tovább
süti beállítások módosítása