Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Mesterséges intelligencia csökkentheti a HIV-fertőzést

2021. február 26. - ferenck

A Covid-19 miatt hajlamosak vagyunk megfeledkezni más betegségekről, járványokról, holott sajnos nem tűntek el, és a tudomány ugyanúgy küzd ellenük, mint eddig. Egészségügyi szakembereket régóta foglalkoztatja a sokszor nehezen megválaszolható kérdés, hogy a fontos információ hogyan jusson el…

Tovább

Észak-koreai hackerek rengeteg kriptovalutát loptak

Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma bejelentette, hogy államilag támogatott három észak-koreai hacker több mint 1,3 milliárd dollár értékű kriptovalutát próbált egymással összehangolva ellopni. Mindhárman az ország Általános Felderítési Iroda néven ismert katonai hírszerző csoportjának…

Tovább

Saját építésű robot etet egy férfit

A neurodegeneratív betegségek elsősorban az emberi agy idegsejtjeit érintik, fokozatos leépülésükhöz vagy elhalásukhoz vezetnek. Az idegsejtek általában nem szaporodnak, nem képződnek újra, így sérüléskor, elhaláskor a test nem pótolja őket. Az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) esetében a központi…

Tovább

Mit érez egy mesterséges intelligencia, ha műalkotásokat lát?

Amikor egy képre nézünk, a kereten túlmutató jelentéseket érzékelünk. Emberi lényegünkből fakad, hogy így viszonyulunk az alkotásokhoz. Ha valami hasonló képességet elsajátítanak, akkor a jövőben fontos szerephez juthatnak a Homo sapienst a világ értelmezésében segítő gépi rendszerek. Legyen szó…

Tovább

A számítási kapacitás nemzeti erőforrás

A 37 tagországból álló, párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD 60 ország 300-nál több mesterségesintelligencia-szabályozási, stratégiai kezdeményezését katalogizálta. Mivel a rendelkezésre álló számítási kapacitások nagyon eltérnek, a döntéshozóknak látniuk…

Tovább

Bill Gates szerint terroristák fejleszthetik ki a következő gyilkos vírust

A világ két nagy veszéllyel néz szembe: a klímaváltozással és a bioterrorizmussal – nyilatkozta a Veritasium YouTube-csatornán Bill Gates. Katasztrofális következményei lesznek, ha alig fektetünk be járványokat megállító rendszerekbe, és „ha a következő évtizedekben bármi 10 milliónál több embert…

Tovább

Érzelmeinket észleli a gépi értelem

Képzeljük el, hogy hazaértünk a munkából, pocsék a hangulatunk, okos hangfalunk automatikusan „leszkenneli” az érzelmi állapotunkat, és megnyugtató muzsikával kedveskedik nekünk. Utána képzeljük el azt is, hogy a rendőrség kihallgatja a közeli országút alatt bombák elhelyezésével gyanúsított, de…

Tovább

Kamu DNS-t hoz létre a mesterséges intelligencia

Mesterségesintelligencia-algoritmusok manapság általában hihető, megtévesztő képeket készítenek nemlétező személyekről, vagy állítanak elő meggyőző műalkotás-utánzatokat, írnak cikkeket, de még pokémonokat is generálnak. Hatékonyan működik a kamukép (deepfake) ipar, és amíg virtuális asszisztenseink…

Tovább

Jobban megy a gépi tanulás, ha a szavakhoz képeket társítanak

Szavak jelentésének memorizálásában sokat segít gyerekeknek, ha az adott szót valamilyen képhez tudják társítani. Az Észak-karolinai Egyetem kutatói gépitanulás-modellekkel próbálnak hasonlót elérni. A modellek a vizualizált tókeneknek vagy vókeneknek nevezett kép-szó párokból álló méretes…

Tovább

Az Amazon figyelő szemei a fuvarosokon

A mesterséges intelligencia sokféleképpen képes növelni a hatékonyságot és a biztonságot, de nagyon nem mindegy hogyan: a felhasználót gazdagítja valamivel, levesz róla terheket, vagy ellenkezőleg, elbizonytalanítja, bizalmatlanná teszi? Az Amazon novemberben jelentős mértékben, 400 ezernél többre…

Tovább
süti beállítások módosítása