Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Százezer gyomot pusztít el óránként a farmrobot

2021. április 30. - ferenck

A mezőgazdaság automatizálása, robotika és mesterséges intelligencia, az okos technikák elterjedése a szektorban az utóbbi évtized egyik meghatározó trendje volt. A tendencia folytatódik, az agráriumban egyre több az infokommunikációs megoldás. A terület forradalmasításának egyik élharcosa, az…

Tovább

Jobb lesz a videókeresés?

A videó keresőmotorokat gyakran egy-egy videó rangsorolása alapján értékelik ki. Az adott anyagot rövid leírás kíséri a tesztsorban. Ez a feltétel viszont nem biztos, hogy pontos képet ad a rendszer valódi környezetben játszott szerepéről, hogy mennyire hasznos olyankor, amikor nem egy, hanem sok…

Tovább

Elveszett festményeket támasztanak fel az ideghálók

Ideghálók nemcsak új képeket generálnak, hanem évszázadok óta elveszettnek hitt festmények megtalálásában, restaurálásában is részt vesznek, például az Oxia Palus brit startup mesterséges intelligenciájának rendeltetése elveszett műalkotások feltámasztása. A munkához mélytanulást (deep learning) és…

Tovább

MI 100: a szakterületet és az ipart újradefiniáló startupok százas listája

A technológiai ipart elemző CB Insight közzétette ötödik éves listáját a száz legígéretesebb mesterségesintelligencia-fejlesztő privát startupról. A trend egyértelmű: a koronavírus-járvány ellenére is virágzik az MI, egyre több és innovatívabb cég tűnik fel. Hiába világméretű a gazdasági válság, a…

Tovább

Játék közben elnémíthatjuk a gyűlölködő beszólásokat

Az Intel Bleep (szó szerint: „sípjellel kicenzúráz”) hangfelismerő eszközével chatek automatikusan moderálhatók, lehetővé válik, hogy leállítsuk a ránk zúdított szidalmakat, durva beszédet. Játékokra találták ki, egyelőre a bétaváltozatnál tartanak, azt viszont sikeresen tesztelték, még idén várható…

Tovább

Hogyan építsünk pontosabb kvantumszámítógépet?

Az Amazon felhőszámításokkal foglalkozó Amazon Webszolgáltatások (AWS) leányvállalata új kvantumszámítógép-architektúráról közölt tanulmányt. Ha sikerül megvalósítaniuk, a hibakorrekció új szabványát jelentheti. A gép egyelőre teljesen elméleti, viszont újfajta módszerrel irányítja a kvantumbiteket…

Tovább

Mesterséges intelligencia fejti meg a kínai nyelv rejtelmeit?

A Pekingi Mesterséges Intelligencia Akadémia az általa együtt Wu Dao-nak nevezett négy különleges nyelvi modellt ismertetetett. A modelleket az ország vezető egyetemeinek és technológiai cégeinek a kutatói fejlesztették. A tudósok elmondták, hogy mind a négy sokat segíthet a kínai bürokráciában való…

Tovább

Videojátékos majom Elon Musk laboratóriumában

Elon Musk agy-számítógép interfészen (Brain-Computer Interface, BCI) dolgozó cége, a Neuralink múlt héten különös videót mutatott be: egy makákó majom az ősrégi videojáték Pongot játszotta. A számítógépet elméjével kontrollálta, irányította. „Gondolati úton, agyába ültetett chip közvetítésével…

Tovább

Robot felügyeli a hegesztő robotokat

Egyre kevesebb a képzett és ügyes munkafelügyelő. Nehéz rájuk találni, de ha sikerül is, alkalmazásuk nagyon drága, ráadásul nem mindig képesek átlátni egy robothegesztőkkel teli gyár összes szegletét. Következményként a hibák mindaddig észrevétlenek maradnak, amíg egy kisebb darab része nem lesz a…

Tovább

Cicának látja a békát a mesterséges intelligencia

Köztudott, hogy a gépi tanuláshoz használt adatsorokban találhatók hibák. A problémával foglalkozó korábbi vizsgálatok inkább a gyakorlásra, és nem az adatsorokra összpontosítottak. Megállapították, hogy a mélytanuló-rendszerek teljesítménye nem romlik, ha a címkéknek csak kis része pontatlan. Két…

Tovább
süti beállítások módosítása