Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Arcfelismerés tömeges használatra

2021. május 31. - ferenck

Az arcfelismeréshez általában kormányzati ügynökségeket, a rendőrséget és más hasonló szervezeteket asszociálunk. Egy új webes alkalmazás, a PimEyes segítségével viszont bárki használhatja a technológiát, például magáról készült fotókat, esetleg festményeket kereshet a világhálón. A fejlesztőcég…

Tovább

Piacot robbant a Ford elektromos furgonja?

A Ford bemutatta F-150 Lightning (Villám) kisteherautóját. Látszatra úgy néz ki, mint az F-150, de a látszat ezúttal csal, mert a fejlesztők nagyon fontos változtatásokat végeztek. Az elektromos jármű designja megszokott, benzin helyett viszont elemmel működik, egy töltés 370, a bővített változaté…

Tovább

Az ember eleve vereségre ítéltetett a mesterséges intelligenciával szemben?

Évtizedek óta riogatnak az ember felett diadalmaskodó MI-vel. Hol hollywoodi filmek, hol szakterületükön ugyan világelső, a mesterségesintelligencia-fejlesztéseket viszont inkább csak értő, de nem aktívan alakító laikus tudósok (Stephen Hawking stb.) vázolják fel a gépi apokalipszist. Szerintük nem…

Tovább

Rejtvényt fejt a mesterséges intelligencia

Az 1978-ban indult Amerikai Keresztrejtvény Verseny résztvevőinek két nap alatt nyolc keresztrejtvényt kell megfejteniük. A háromezer dolláros fődíjért folyó végső megmérettetésben a három leggyorsabbnak és legpontosabbnak kell megoldaniuk egyet. Mesterséges intelligenciák sakkban, dámában,…

Tovább

Önállósodnak a mesterségesintelligencia-dokik

Sebészrobotok évente többmillió kockázatos műtétben vesznek részt világszerte. Munkájukat szigorú emberi felügyelet mellett végzik. Eddig legalábbis így volt, de most változhat a helyzet, önállósodhatnak a mesterségesen egyre intelligensebb gépek. Ellentétben az emberrel, az ő kezük egész biztosan…

Tovább

Mesterséges intelligencia javítja ki a hibákat, ha melléütünk az érintőképernyőn

Mindenkivel előfordul, hogy gyorsan akar írni valamit az okostelefonon, és a virtuális billentyűzeten melléüt. A hiba nemcsak bennünk van: az ujjbemeneteket detektáló érintésérzékelők alig változtak a 2000-es évek közepi, első megjelenésük óta. Míg a képernyő vizuális minősége folyamatosan javul,…

Tovább

Madárgyilkos drónok

Madarak komoly veszélyt és kockázatot jelenthetnek repülőterekre, zavarhatják a légi irányítást, repülőgépek balesetmentes közlekedését, például a le- és a felszállásukat. Akármennyire hihetetlen, a múltban okoztak már összeütközést, kényszerleszállást stb. Úgy tűnik, hogy nem sokáig…

Tovább

Az út tölti fel az elektromos autó elemét

A Cornell Egyetem kutatói speciális úttestet dolgoznak ki: feltölti az elemeket, miközben a sofőr vezeti az elektromos járművet. A vezető nem függ többé a töltőállomásoktól, és a lemerüléstől sem kell tartania. „Az autópályákon lesz töltősáv is, amit úgy képzeljünk el, mint a telekocsi-sávokat. Ha…

Tovább

Minőségellenőrzésben segédkezik a mesterséges intelligencia

A világhírű mesterségesintelligencia-szakértő, Andrew Ng gépitanulás-platformot szolgáltató cége, a Landing AI szivárgások ellenőrzésében segített egy hűtőberendezés-kompresszorgyártónak. A folyamat a következőképpen megy végbe: a gyártó levegővel tölti fel a kompresszort, majd vízbe meríti, és egy…

Tovább

Gépi tanulással az adathalászat ellen

Nehéz a felhasználókat e-mailekkel bombázó, csali-linkekre való kattintásra ösztönző adathalászok elleni küzdelem, mert taktikájuk folyamatosan csiszolódik, és általában felderítetlenek maradnak. Szerencsére a szándékaikat észlelő gépitanulás-modellek szintén gyorsan fejlődnek. Pontosságukon például…

Tovább
süti beállítások módosítása