Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Gépi ideghálók figyelmeztetik a közelgő veszélyre a tűzoltókat

2021. június 30. - ferenck

Kaliforniai tűzoltók tavaly, a Yosemite Nemzeti Parkot fenyegető tüzekről készült légi felvételeket térképpé alakító mesterséges intelligenciát használtak, hogy folyamatosan meg tudják figyelni, mekkora a veszély. Az erdőtüzek mintegy 4,5 millió amerikai háztartásra jelentenek komoly fenyegetést,…

Tovább

Gépi látással vizsgálják az ősrégi kerámiákat

A mesterséges intelligencia komoly segítséget nyújt régészeknek eltűnt civilizációk felfedezésében, leletek értelmezésében, munkájukat jelentős mértékben felgyorsítja. Madagaszkár és az Egyesült Államok felett, repülőről rögzített, lidarral érzékelt adatokat értelmezve, egy MI több ősi települést…

Tovább

A mesterséges intelligencia az oktatásban is egyre fontosabb

A kiadások csökkentése miatt sok iskola alkalmaz online beszélgető botokat (chatbot), a leckét osztályozó vagy a beiratkozást segítő mesterséges intelligenciát. A gépi értelem az osztálytermekben és az egyetemi kampuszokon is megjelent. Az utóbbi években – a kritikus hangok ellenére – az MI-alapú…

Tovább

Zsugorodnak a kvantumszámítógépek

Az eddig kvantumszámítógépek, legalábbis a működő kvantumszámítógépekre tett kísérletek teljes laboratóriumokat megtöltő, egyedi készülékek. Hamarosan csökkenhet a méretük, mert az Innsbrucki Egyetem fizikusai ioncsapdán alapuló gépet építenek, amely egyrészt, ipari területeken is alkalmazható lesz,…

Tovább

Vulkánok segítik El Salvadort a bitcoin-bányászatban

Június 9-én a közép-amerikai El Salvador a világ első országaként, nemzeti fizetőeszközként fogadta el a bitcoint, ezentúl tehát üzleteknek el kell fogadni, ha valaki a kriptovalutával fizet, és az állampolgári adóterhek is leróhatók bitcoinban. Egy nappal később Nayib Bukele, az ország elnöke már…

Tovább

Hogyan teljesít a mesterséges intelligencia a koronavírus ellen?

A BlueDot és a Healthmap mesterségesintelligencia-alapú egészségügyi monitoring rendszerek egy héttel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) első figyelmeztetése előtt jelezték, hogy Wuhan térségében új járvány tört ki. Amikor egy fiatal technológia korábban ismeretlen betegséggel „találkozik”, a…

Tovább

Az önvezető autó után jön az önvezető bicikli is

2016. április elsején, azaz Bolondok Napján a Google Amszterdam utcáin, hatalmas forgalomban közlekedő önvezető kerékpárról töltött fel titokban egy videót a világhálóra. Két nappal később a mozgóképanyag virálissá vált, végigsöpört az interneten, mindenki elhitte, amit látott. A cég később…

Tovább

Számítógépek fejlesztenek számítógépeket

Mi történik, ha mesterséges intelligencia tervez számítógépes chipeket? Például csökkennek a fejlesztési költségek, ami komoly, robbanásszerű változásokat hozhat a computer-gyártásban, különösen az adatok speciális feldolgozását igénylő területeken.  A Google ezen az úton jár, mérnökei…

Tovább

Olyan az internet, mint egy 18. századi világtérkép

Hosszú évek óta sokan próbálkoznak az internet vizualizálásával, térképes megjelenítésével. Az online közeget gyakran hívják a geográfia képzetét keltő cybertérnek, viszont nagyon nem evidens, hogy milyen legyen a térkép. Álljon csövek sorozatából, vagy az online szférát meghatározó mamutcégeken…

Tovább

Megmondja a mesterséges intelligencia, hogy kibe szeretünk bele

Hozzászoktunk, hogy filmektől zenékig, vásárlástól hírekig, online algoritmusok megpróbálják kitalálni a preferenciáinkat. Nemcsak abból indulnak ki, hogy mire kerestünk rá, mit olvastunk, hallgattunk, hanem e tevékenységek más tevékenységeinkhez való kapcsolatát is elemzik. A technológia, az…

Tovább
süti beállítások módosítása