Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Mesterséges idegháló ismeri fel a tigrisszúnyogokat

2021. július 30. - ferenck

A Föld száz legkárosabb invazív fajának listáján szereplő, több fertőző betegség terjesztésére képes ázsiai tigrisszúnyog lábai és teste egyaránt fekete-fehér csíkozásúak – ezért a csíkozásért kapta a nevét. Délkelet-Ázsiában, trópusi és szubtrópusi környezetekben őshonos, de az elmúlt évtizedek…

Tovább

Robot öltöztet embert

Robotok elvileg sokféleképpen segíthetnek mozgáskorlátozott személyeknek. Tudósok évek óta kísérleteznek például agyi úton irányított gép-végtagokkal, úgynevezett „telejelenlét robotokkal.” De ruhák felvételében is közreműködhetnek, ami nagyon komoly kihívás. A biztonsági feltételek mellett…

Tovább

Kráteren navigál a NASA legújabb marsjáró járműve

A NASA új hatkerekű marsi robotja, a Perseverance terepjáró az élet jeleit keresi a vörös bolygó egyik kráterében. Ez a feladat azzal jár, hogy az irányítócsapatnak alaposan ki kellett dolgoznia a navigációt, megtervezni az útvonalakat, ugyanakkor a gép egyre önműködőbb módban funkcionál. Az…

Tovább

A mesterséges intelligencia elsősorban barátságos legyen

Kutatók sokat vitáznak arról, hogy milyen legyen egy mesterségesintelligencia-rendszer, fejlesztésekor mely tulajdonságaira figyeljenek leginkább, hogyan viszonyuljon az emberhez, környezetéhez, miként kommunikáljon a Homo sapiensszel. Egy új tanulmány érdekes adatokat szolgáltat a vitához.  A…

Tovább

Új európai robotkar a Nemzetközi Űrállomáson

Július 15-én autonóm robotkar repült a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol az orosz részlegen állt munkába. A gép a Nauka (oroszul tudomány) nevű, moszkvai fejlesztésű többrendeltetésű laboratóriumi modullal együtt indult útnak a kazahsztáni Bajkonurból. Az Európai Robotkart (ERA) a kontinens…

Tovább

Biztonságosabb lesz az ember-robot együttműködés

Emberek és robotok egyre több szektorban, például a gyártásban, a medicinában és a logisztikában dolgoznak együtt, osztják meg egymással a munkateret. A közös munka alapja a biztonság. Eddig a gépek hatótávolság-érzékelői akadályozták meg a súlyos ütközéseket, ezek a szenzorok viszont nem működnek,…

Tovább

Internetgyorsaság világcsúcsot döntöttek Japánban

Japán mérnökök a hihetetlennek tűnő másodpercenkénti 319 terabájt adattovábbítással (Tb/s) megdöntötték az internetgyorsaság világcsúcsát. A rekordot több mint háromezer kilométer hosszú üvegszálas (optikai szálas) vonalon érték el. Ez egyrészt azt jelenti, hogy kompatibilis a meglévő…

Tovább

Mesterséges idegháló segíti az ingatlaneladást

A 2006-ban korábbi Microsoft-vezetők által alapított Zillow az amerikai ingatlanüzlet egyik meghatározó online piactere. A cég most a házak értékét felbecsülő mesterséges ideghálóval újított. Az ideghálóra épülő rendszer egy százalékra csökkentette az első becslések és a tényleges eladási ár közti…

Tovább

Lövöldözős játékban remekel a mesterséges intelligencia

Egyes mesterséges ideghálók nagyon jól megtanultak játszani, de például a Dota 2-t megerősítéses tanulással (reinforcement learning) közel kétezer évnek megfelelő (de azért tömörítéssel lényegesen rövidebb) ideig gyakorolták, hogy eredményeket érjenek el. A Cambridge Egyetem kutatói új módszerrel…

Tovább

Ideghálók teszik hatékonyabbá a városi közlekedést

A közlekedési torlódások, dugók globálisan többmilliárd dollár éves kárt okoznak. Visszavetik a termelékenységet, növelik a környezetszennyezést, aktívan hozzájárulnak a klímakatasztrófához. A mesterséges intelligencia által végzett forgalomirányítással a probléma ugyan nem szűnik meg teljesen, a…

Tovább
süti beállítások módosítása