Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Egy algoritmus a leggyorsabb versenypilótáknál is gyorsabban reptet drónokat

2021. augusztus 31. - ferenck

Egy dón akkor hasznos, ha gyors. Keressen túlélőket katasztrófa sújtotta terepen, vizsgáljon valamilyen épületet, szállítson csomagot, korlátozott kapacitású elemei miatt feladatait a lehető legrövidebb időn belül kell elvégeznie. Előfordulhat, hogy egy sor „úti pont”, például ablakok, szobák vagy…

Tovább

Életre kelnek a könyvoldalak

Képzeljük el, hogy kinyitunk egy természetfotó-könyvet, majd kaleidoszkóp-szerű látványban lesz részünk – mintha a pillangók kirepülnének a lapokról. A Boulderi Coloradói Egyetem kutatóinak köszönhetően, hamarosan kezünkbe vehetünk ilyen könyveket. Papírvékony, gyors és majdnem teljesen csendes…

Tovább

Mesterséges intelligencia fejt meg fehérjeszerkezeteket

Az Alphabethez (azaz a Google-hoz) tartozó londoni DeepMind AlphaFold számítógépes modellje előrejelzi fehérjék és más molekuláris formák pontos 3D atomi szerkezetét. A Washington Egyetem (Seattle) kutatói hasonló, nagyon precíz fehérje-szerkezet előrejelző programot (RoseTTAFold) jelentettek…

Tovább

Viszlát, robotok!

A 2015 decemberében, többek között Elon Musk részvételével alapított, független San Franciscói OpenAI kutatólaboratórium – a Google-hoz tartozó londoni DeepMind legnagyobb vetélytársa – a kezdetek óta a „barátságos mesterséges intelligencia” koncepciót promótálja, fejlesztései is deklaráltan ebben a…

Tovább

Algoritmusok rúgtak ki Amazon-alkalmazottakat

Az Amazontól kirúgott több szállító állítja, hogy a nagyvállalat automatizált rendszere negatív szerepet játszott az elbocsátásukban. Az Uber-szerű Amazon Flex program lehetővé teszi, hogy a cég független sofőröket alkalmazzon csomagszállításra. A sofőrök szerint a program igazságtalanul pontozta…

Tovább

Emberi agyhullámokból olvas ki szavakat és mondatokat a mesterséges idegháló

Balesetek, súlyos betegségek és más tragédiák miatt nagyon sokan elveszítik kommunikációs készségüket. Hosszú évek óta kísérleteznek az ezeket a velünk született adottságokat valamilyen szinten helyreállító technológiákkal. Például természetes nyelvi modellekkel igyekeznek visszaadni a…

Tovább

Hogyan érintsen meg egy robot tárgyakat?

Ha azt akarjuk, hogy a robotok egyre emberszerűbben viselkedjenek, meg kell találni a tervezés és a vezérlés közötti kényes egyensúlyt. Ügyességünk, komplex feladatok kezünkkel történő kivitelezése hosszú evolúciós folyamat eredménye. Egy új robotkar fejlesztése szintén hosszú folyamat: a tervezés…

Tovább

A Google fontos lépést tett a nagyléptékű kvantumszámítások felé

A Google fontos lépést tett afelé, hogy a folyamatos fejlesztési állapotban lévő, jelenleg 54 fizikai qubit kezelésére képes Sycamore kvantumszámítógépükön lévő kényes információkat megvédjék a megsemmisítésükre is képes hibáktól. Egyelőre azonban nem az összestől, ami kulcsfontosságú a teljes…

Tovább

Autonóm drónraj lokalizálja a gázszivárgást

Ha nagyobb épületben vagy ipari létesítményben szivárog a gáz, a tűzoltók speciális műszerekkel szállnak ki, sokáig eltarthat, míg megtalálják a pontos helyszínt. A Delfti Műszaki Egyetem, a Barcelonai Egyetem és a Harvard kutatói biztonságos megoldást találtak ki a probléma orvoslására: a…

Tovább

Robot azonosít rovarokat

Egyre több mesterségesintelligencia-alapú rendszer próbál rovarokat azonosítani, de nincs könnyű dolguk. Az Oregoni Állami Egyetemen fejlesztett technológia például folyadékkal megtöltött csövön keresztül juttatja el a rovarokat a kameráig. Izraeli kutatók hím és nőstény szúnyogokat megkülönböztető…

Tovább
süti beállítások módosítása