Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Az automatizált hadsereg etikai alapvetése?

2022. február 28. - ferenck

A Pentagon Védelmi Innovációs Egysége köti az amerikai hadsereg mesterséges intelligenciával és más csúcstechnológiákkal működő rendszereivel kapcsolatos szerződéseket. A szervezet új etikai irányvonalat dolgozott ki, amelyet a szerződő félnek be kell tartania, hogy fejlesztése a tervek szerint,…

Tovább

Munkahelyi robotok

A világ sok országában, különösen a fejlett északi féltekén több az idős, mint a gondjukat viselő fiatal személy. Eközben a robotok száma nő, ma már, például Google-hivatalok kontrollálatlan környezeteiben is képesek könnyebb őr- és megfigyelőmunkákat elvégezni. Egyre jobbak mechanikus, ismétlődő…

Tovább

Számítási problémákat old meg a baktériumból készült bioszámítógép

A kólibaktérium (ismertebb nevén E. Coli) családba tartozó baktériumok több szempontból is ismertek: jól ellenállnak a gyógyszereknek, a szervezetbe kerülve fertőzést, vakbélgyulladást okozhatnak, de elsősorban sok tudományos kísérlet sztárjai, mert számos célra felhasználhatók. Az E. Coli a…

Tovább

Drónokat küld feltételezett bűnügyi helyszínekre az MI

Az izraeli rendőrség hamarosan autonóm drónokat fog kiküldeni olyan helyszínekre, ahol lövöldözést derítettek fel – állítja a változatos high-tech termékeket fejlesztő amerikai ShotSpotter vállalat. A cégnek már az eddigi technológiái is ellentmondásosak, megosztják a szakmai közvéleményt. Jelen…

Tovább

A multimodális mesterséges intelligencia színrelépése

Az utóbbi hónapok, néhány év legfontosabb mélytanulás-eredményeit a szöveggel és képekkel foglalkozó modellek, köztük a legendává vált GPT-3 és az EfficientNet érték el. Eközben beindultak a szövegek és képek közötti kapcsolatokkal foglalkozó projektek, és míg a legtöbb multimodális (több módban is…

Tovább

Tisztítsuk meg az adatsorokat!

A nyelvtől a látásmodellekig, a mély ideghálók teljesítménye folyamatosan javul, például hatékonyabbak, jobbak az általánosításban. Ezekre a rendszerekre sajnos az elfogultság, csoportok pontatlan és sztereotip megjelenítése szintén jellemző. A magyarázatokkal adósak maradnak, plusz törékenyek is –…

Tovább

A mesterséges intelligencia megváltoztatja a mellrák-vizsgálatokat

A Regina Barzilay, az MIT (Massachusetts Institute of Technology) korábban évekig a természetesnyelv-feldolgozást vizsgáló kutatója és kollégái által fejlesztett Mirai mesterséges intelligencia különleges tulajdonsággal rendelkezik: előre tudja jelezni a mellrákot. Az MI elemzi és többezer korábbi…

Tovább

A Fehér Ház és az amerikai cyberbiztonság

Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója levelet írt a nagy szoftvercégeknek és fejlesztőknek, hogy vitassák meg, miként lehetne javítani a digitális biztonságon. A levél és más, korábbi megnyilvánulások egyértelműen jelzik az amerikai kormány növekvő aggodalmát. 2021-ben az országot…

Tovább

Megkérdezték egy fejlett MI-t, hogy lehet-e etikus egy MI, és azt válaszolta, hogy nem

Jónak vagy rossznak „született”, vagy a specifikációitól függ, hogy épp milyen, hogyan viselkedik egy mesterséges intelligencia? Az Oxford Business School mesterségesintelligencia-etikát tanuló diákjai a legautentikusabb illetőtől igyekeztek választ kapni a kérdésre – vitát szerveztek, és egy…

Tovább

Kína mesterségesintelligencia-alapú ügyészt fejleszt

Kína az 1990-es évek és az ezredforduló közeljövőben játszódó sci-fijeit, részben a Robotzsarut, részben Steven Spielberg Különvéleményét idéző mesterséges intelligenciát fejleszt. Az MI bűnöket tud azonosítani, és vádat emelhet az elkövetők ellen. A fejlesztést Shanghai Pudong negyedében, az…

Tovább
süti beállítások módosítása