Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Nem ismernek fel az arcfelismerők, ha több évet öregedtünk

2022. augusztus 31. - ferenck

Ha csak öt évet öregedtünk, az arcfelismerő algoritmusoknak máris komoly problémát okoz az azonosításunk, mert esetleg nem ugyanazt a személyt látják, mint a régebbi képeken. Ez azt jelenti, hogy a technológián alapuló rendszereknek elvileg új képeket kell használniuk, periodikusan újakat kell…

Tovább

Dél-Korea: öt év alatt egymillió szakképzett munkaerő a digitális iparnak

Dél-Korea nemrég döntötte el, hogy a következő tíz évben 150 ezer személy végzi el a félvezető-szakértelemhez szükséges felsőoktatási tanulmányokat. Most még ambiciózusabb tervvel álltak elő: az oktatási miniszter bejelentette, hogy a következő öt évben, 2026-ig egymillióan tanulják meg, sajátítsák…

Tovább

2022 programozási nyelvei

Az IEEE Spectrum szakportál immáron kilencedik alkalommal készítette el éves programozási nyelv toplistáját. Idén átalakították, finomhangolták az interaktív rangsoroló programot, különféle források mérési módszereit kombinálva, még változatosabb paramétereket figyelembe véve becsülték meg a…

Tovább

Fiktív szavakkal átverhetők a képeket generáló ideghálók

Egyes ellenséges generatív hálózatok (GAN) által létrehozott képek rendeltetése a gépilátás-rendszerek megtévesztése. Az általuk létrehozott mintázatok alkalmasak az egyébként hatékony arc- és tárgyfelismerő rendszerek átvágására, olyan dolgokat és arcokat értelmeznek félre, amelyeket különben simán…

Tovább

Százszor gyorsabb lesz a NASA következő űrhajó-számítógépe

Az Egyesült Államok űrügynöksége, a NASA 50 millió dolláros szerződést kötött az arizonai Microchip Technologies-szal. Három év alatt fejlesztenek HPSC processzort. (A HPSC a high-performance spaceflight computing rövidítése.) Az 1989-ben alapított vállalat nem számít nagy névnek a processzorok…

Tovább

Kínai rekord a kvantum-számítástudományban

A Kínai Tudomány és Technológia Egyetem és a Jünani Kvantumtechnológiai Intézet kutatói megdöntötték a kvantummemória-összefonódás világcsúcsát: két kvantummemóriát az eddigi legnagyobb távolságon, 12,5 kilométeren kapcsoltak össze. (Ezek a memóriák kvantumállapotban lévő információkat tárolnak.) A…

Tovább

A rossz gépi tanulásból rossz tudomány lesz

A tudományos kutatások visszaélése a gépi tanulással komoly gondokat okoz, például reprodukálhatatlan, tehát hitelesíthetetlen eredmények születnek – mutatta ki a Princeton Egyetemen nemrég tartott workshop. A résztvevők kiemelték a rosszul tervezett modellek hatását a medicinában, biztonságban,…

Tovább

Okos láb segít a járásban

A mesterséges intelligencia a világot több súlyosan sérült, bénulásban szenvedő személy számára teszi hozzáférhetőbbé, megközelíthetőbbé és természetesen élvezhetőbbé. A koppenhágai Oitcon hallást segítő technológiája ideghálót használ az emberi beszéd azonosítására, felerősítésére. Az Envision úgy…

Tovább

Szemüveg-méretre csökkennek a virtuálisvalóság-sisakok

Miután Mark Zuckerberg tavaly kijelentette, hogy a metaverzum fejlesztésére összpontosítanak, a virtuális valóság (VR) megint az érdeklődés középpontjába került. Az új digitális világban a tervek szerint interakciókat folytathatunk egymással, dolgozhatunk, szórakozhatunk. Az egyelőre még mindig…

Tovább

A Facebook intelligens chatbotja nem győzi kritizálni a Facebookot

A Meta – az újra brand-elt Facebook – állítása szerint a cég mesterséges intelligenciával működő új chatbotja szinte bármilyen témáról képes csevegni. Az online beszélgető robot például azt mondta a BBC-nek, hogy Mark Zuckerberg pénzért használja ki a felhasználókat. A BlenderBot 3 nevű program…

Tovább
süti beállítások módosítása