Extraszoláris bolygóknak, vagy röviden exobolygóknak a Naprendszerünkön kívül, vagyis idegen csillagok körül keringő bolygókat nevezzük.
A NASA James Webb Űrtávcsövét használó tudósok elkészítették egy exobolygó első közvetlen képét. A munka egyben az égitest felfedezését is jelenti, azaz a hatalmas teleszkóp újabb fontos eredménye.
Nemzetközi csillagászcsoport a Nature-ben publikált tanulmányt a történelmi jelentőségű felfedezésről.
Bebizonyosodott, hogy ez az első közvetlen képalapú bolygófelfedezés. Másrészt a Naprendszerünkön kívül ezzel a technológiával valaha is észlelt legfényesebb bolygóról van szó – írják.
A száztíz fényévre lévő égitestnek a TWA 7b nevet adták. A gázóriás fiatal csillag körül kering, méretre és tömegre nagyjából akkora, mint a Szaturnusz. Bár a James Webb korábban készített már képeket más exobolygókról, létezésükről azonban előtte is tudtak, jelen esetben viszont a kép elkészítése a távoli világ létezését is bizonyította.
A TWA 7b egyben a legkisebb, az eddigieknél tízszer kisebb tömegű közvetlenül vizsgált exobolygó.
2021-es indulása óta a James Webb sok izgalmas űrbeli felfedezést eredményezett: hozzájárult a korai univerzum mélységének feltárásához, Naprendszerünk kialakulásának vizsgálatához. Azért képes mindezekre, mert minden idők legnagyobb, még a Hubble Űrteleszkópnál is nagyobb ilyen rendszere.
A TWA 7b-t a körülötte lévő csillag vakító fénye miatt nehezen észlelték. A fényt ellensúlyozandó, a kutatók napfogyatkozást utánzó, a világosságban megbúvó égitesteket kiszűrő intelligens mechanizmust dolgoztak ki.
Az exobolygó a viszonylag fiatal, 6,4 millió éves, izzó porral körülvett és jelentős sziklás törmelékmezővel rendelkező vörös törpe TWA 7 csillag körül kering. Vizsgálatával betekintést nyerhetünk egy kezdeti állapotban lévő, fiatal bolygórendszerbe.