Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Podcast-ek gépházigazdái és a beszélgető műsorok jövője

2025. január 31. - ferenck

Képzeljük el, hogy ikonikus figurává vált kedvenc beszélgetős műsorvezetőnket mesterséges intelligenciával egy az egyben újraalkotják. Ez történt az Egyesült Királyságban, a 2023-ban elhunyt Michael Parkinsonnal – ma már digitális ikertestvére készíti a celebinterjúkat. A döbbenetes fejlődés mély…

Tovább

Az Európai Unió csúcstechnológiai szabadalmi jogok miatt támadja Kínát

Az Európai Bizottság január huszadikán panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) Kína „tisztességtelen és törvénytelen” gyakorlata ellen. A kelet-ázsiai ország a Bizottság szerint szabadalmak tulajdonosainak beleegyezése nélkül világszerte jogdíjakat állapít meg alapvető uniós…

Tovább

MI-szuperszámítógép az asztalunkon

Az Nvidia Project Digits-e nem akármilyen új desktop komputer: azért fejlesztették, hogy nagy mesterségesintelligencia-modellek fussanak rajta. A személyi számítógép fejlesztőket hivatott segíteni, hogy a futtatás mellett helyben finomhangolhassák is modelljeiket. Az egy kézben elférő, tehát kicsi…

Tovább

Az USA további korlátozásokat vezetett be a mesterségesintelligencia-exportra

A Biden-adminisztráció utolsó hetében a korábbiakat drasztikusan bővítő újabb exportkorlátozásokkal igyekezett erősíteni az amerikai mesterségesintelligencia-szektor pozícióját. Lényegében nemzetközi hierarchiát alakított ki, hogy mely ország hogyan és milyen fejlett chipekhez és modellekhez…

Tovább

A mesterségesintelligencia-kódolás második hulláma

A Google-nál az új kódok negyedét MI generálja, amelyeket aztán mérnökök átnéznek és elfogadnak, vagy sem. A gépi segítség felgyorsítja munkájukat. Más fejlesztőcégeknél hasonló a helyzet, többen állnak elő úgynevezett copilot eszközökkel, nagy nyelvmodellekre (LLM) épített segédekkel, kódoló…

Tovább

Miért lett kék 1831-ben a Nap?

1831-ben egy vulkánkitörés annyi kéngázzal árasztotta el az eget, hogy csaknem két Fahrenheit-fokkal lehűtötte a bolygót, éhínséget, pusztulást és társadalmi feszültségeket okozva. A hatás mértékéről mindent elmond, hogy az északi féltekén még a Napot is másként látták. Éltető csillagunk komor…

Tovább

2030-ig a vállalatok negyvenegy százaléka tervezi munkaereje a mesterséges intelligencia miatti csökkentését

A Világgazdasági Fórum (WEF) friss felmérése alapján egyes feladatok mesterséges intelligenciával történő automatizálása miatt a munkáltatók negyvenegy százaléka tervezi alkalmazottai számának csökkentését a 2025 és 2030 közötti években. Az alkalmazók hetvenhét százaléka azt is elmondta a globális…

Tovább

Gyarapodnak a gyakorlószövegek

A világ legjobb minőségű, a weben könnyen elérhető szövegeit már összegyűjtötték mesterségesintelligencia-modellek gyakoroltatásához. Így az új anyagok különösen értékessé válnak, ráadásul tudva azt, hogy a modellek mérete és adatétvágya egyre csak nő. A Harvard bemutatta az egyetem nyilvános…

Tovább

Háromezer éves megaerődről készültek szenzációs drónfelvételek a Kaukázusban

Új drónfelvételek alapján kiderült, hogy a Déli Kaukázusban felfedezett, mintegy háromezer éves erőd kb. negyvenszer nagyobb, mint korábban gondolták. Az új információ átírhatja a kelet-európai késő bronzkorra vonatkozó elképzeléseinket. A Dmanisis Gora nevű „megaerőd” valamikor Krisztus előtt 1500…

Tovább

Mit akarnak a nagy nyelvmodellek felhasználói?

A mesterségesintelligencia-használat módszereit vizsgáló hagyományos megközelítések, mint például a felmérések eredményei pontatlanok. Prózai ok miatt azok: a megkérdezettek elnagyoltan vagy a valóságtól kicsit eltérően beszélnek tevékenységükről. Az egyik legismertebb nagy nyelvmodell (LLM), a…

Tovább
süti beállítások módosítása