Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Nyíltforrású adatbázis elektromos járművekhez

2024. december 30. - ferenck

Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) mérnökei több mint nyolcezer elektromos jármű tervét hozták létre. Mesterséges intelligenciával összekombinálva, a tervekből a jövőben gyorsan készíthetők járművek. A DriAerNet++ nyílt forrású adatbázisba gyűjtött tervek a leggyakoribb autótípusokon…

Tovább

Tovább növekszik az adatközpontok károsanyag-kibocsátása

2018 óta megháromszorozódott az adatközpontok károsanyag-kibocsátása. Az egyre összetettebb mesterségesintelligencia-modellek nyilvánossá tételével a jövőben emelkedni fognak a számok – derül ki egy friss tanulmányból. A Harvard Egyetem kutatói az Egyesült Államok adatközpontjainak 78 százalékát,…

Tovább

Ezek lesznek 2025 legmarkánsabb mesterséges intelligencia- és adattrendjei

A generatív MI ugyan rivaldafényben van, a mesterséges intelligencia felhasználási eseteknek azonban mindössze öt százalékát jelenti. E számok ismeretében mi várható 2025-ben MI-fronton? Bernard Marr jövőkutató és Bryan Harris, az amerikai multinacionális analitikai és MI-szoftverfejlesztő SAS…

Tovább

A Google DeepMind készíti a legpontosabb időjárás-előrejelzést

A Google DeepMind mesterségesintelligencia-alapú időjárás-előrejelző GenCast programja jobban teljesít a napi szintű időjárás, hurrikánok és ciklonok prognosztizálásában, mint a legfejlettebb hasonló rendszerek. A világelsőnek tartott európai ENS-re (fejlesztője a European Centre for Medium-Range…

Tovább

A James Webb Űrteleszkóp 2025-ben megerősítheti a földönkívüli élet létezését

Kicsi az esélye annak, hogy rövid időn belül földönkívüli élet nyomait észlelni fogjuk. De ha valamennyi mégis van, akkor leginkább a James Webb Űrteleszkópban (JWST) bízhatunk. A JWST látókörébe került ugyanis a TRAPPIST-1 csillag, a tőlünk „csak” 41 fényévre lévő hűvös vörös törpe. Hét sziklás,…

Tovább

Hogyan csökkentsük a rohamosan növekvő elektronikus hulladék mennyiségét?

Kínai kutatók friss tanulmánya szerint a generatív MI használatával sok-soktonnányi elektronikus hulladék termelődik 2030-ig. Nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján négy forgatókönyvet vázoltak fel. Az egyik a lineáris növekedést mutatja be, amellyel évi szinten 41 százalékkal több az e-hulladék.…

Tovább

Valódi pénzt költenek a mesterségesintelligencia-modellek

Az ír-amerikai multinacionális pénzügyi szolgáltató, a világ legnagyobb fizetés-feldolgozó szoftverrendszerét működtető Stripe platformján lehetővé válik, hogy nagy nyelvmodellek (LLM-ek) biztonságosan költsenek valódi pénzt. A Stripe Ágens Eszközcsomag egy könyvtár az ágensalapú munkamenetet…

Tovább

Ezek a trendek fogják meghatározni 2025-ben az oktatást

A hagyományos oktatási modell egyre kevésbé illik a gyors technológiai változások miatt is átalakuló társadalomba. Régebben kevésbé értékelt adottságok, mint az érzelmi intelligencia és a kommunikációs készség kitüntetett szerephez jutnak a mind inkább gépek által meghatározott közegben, ahol a…

Tovább

A gyémánt többmillió évre megoldja az adattárolás problémáját

Képzeljük el, hogy a távoli jövőben leszármazottaink, vagy belőlünk kifejlődött új, poszthumán fajok ma még szinte felfoghatatlan módszerrel férnek adatainkhoz, és élhetik át civilizációnk történetét.  Az ötlet hamarosan valósággá válhat, ugyanis kínai kutatók szerint gyémántalapú…

Tovább

Katasztrofális vége lehet Elon Musk 2050-es Mars-városának

A SpaceX vezérigazgatója évekkel ezelőtt felvetette, hogy állandó marsi település létrehozásával, az emberiség interplanetáris fajjá változik. Tervei alapján gigantikus Starship rakétájának segítségével 2050-ben mintegy millió telepes élhetne a Vörös Bolygón. Az emberi tudatosság így élhetné túl a…

Tovább
süti beállítások módosítása