Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Lézervezérelt robotfarmerek a japán mezőgazdaságban

2025. április 30. - ferenck

Önvezető traktorok dolgoznak már nagy és nyílt, azaz könnyen áttekinthető – és navigálható – gazdaságokban, autonóm robotokat viszont különösen kisebb, több kihívást rejtő farmokon nehezebb alkalmazni. Japán mezőgazdák hamarosan pont ilyen új segítőt kaphatnak, és még ebédszünetre sem lesz…

Tovább

A helyesírási hibákat és az elütéseket is megérti egy új nyelvmodell

A Meta, a Washingtoni és a Chicagói Egyetem kutatói Byte Latent Transformer (BLT) nevű, frissen fejlesztett rendszere közvetlenül, bájtok formájában dolgozza fel szövegkarakterek csoportjait.  A modell jobban kezeli az olyan zajos inputokat, mint a helyesírási hibák vagy az elütések,…

Tovább

Ezek a felhasználási esetek teszik fősodorrá a kvantumszámításokat

Szinte közhely már, hogy a kvantumszámítások át fogják alakítani az infokommunikációt és a mindennapokat, és a szakterület a mesterséges intelligencia mellett a közeljövő „legforróbb” technológiai topikja lesz. Csakhogy, az MI-vel összehasonlítva, áttörés helyett egyelőre csupán annak ígéretéről…

Tovább

Jönnek az érinthető hologramok

A pamplonai Navarra Egyetem kutatói megújítják a holografikus technológiát. Rugalmas szalagokon és gyorsan vetített képeken alapuló rendszerük a felhasználó által fizikailag átalakítható háromdimenziós virtuális objektumokat generál. Lehetővé válik, hogy vezérlő nélkül, közvetlenül piszkáljunk…

Tovább

Generatív mesterséges intelligencia kémkedik az amerikai hadseregnek

2024 nagy részében az amerikai hadsereg 15. Tengerészgyalogos Expedíciós Egysége a Csendes-óceánon hajózva, dél-koreai, Fülöp-szigeteki és indonéz vizeken gyakorlatozott. A hajók fedélzetén kísérletet végeztek: a külföldi hírszerzésből történő válogatásért és a lehetséges helyi fenyegetések…

Tovább

Mit ne mondjunk soha a ChatGPT-nek?

2022 végi debütálása óta a ChatGPT sokak életét megváltoztatta, friss statisztikák alapján világszerte több mint százmillióan napi szinten használják. Többen viszont „privacy feketelyukként” írnak róla, mert a chatbot személyiségjogi aggályokat is felvet. Az OpenAI nem árul zsákbamacskát:…

Tovább

Kvantumszámítógép idővonal

Az internet, a blokklánc vagy a számítási felhő mintájára, sokan hajlamosak „csak egy másik új technológiaként” látni a kvantumszámításokat, pedig nagyjából olyan paradigmaváltásról van szó, mint a modern tranzisztorok és a mikroprocesszorok megjelenése volt. Nem új technológia tűnt fel, hanem a…

Tovább

A chatbot-használat érzelmi kapcsolatot alakít ki

Ahogy a mesterségesintelligencia-alapú chatbotok viselkedése egyre emberszerűbbé válik, emberek a nagy nyelvmodellekre (LLM) támaszkodhatnak érzelmi szükségleteik kielégítése, például a magány vagy a gyász enyhítése érdekében. Egyelőre viszont keveset tudunk a hatásokról. Az OpenAI és az MIT…

Tovább

Kvantum- és klasszikus számítógépek a jövőben

A kvantumszámítások megoldást kínálnak a feldolgozó-kapacitások bonyolult feladatoknál, például gyógyszerhatások pontos modellezésénél vagy szélsőséges időjárási jelenségek előrejelzésénél különösen szükséges gyors növelésére. Persze nem minden területen jobbak a hagyományos megoldásoknál. A jövő…

Tovább

Az Apple lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese?

Az április másodikán meghirdetett „Egyesült Államok az egész világ ellen” vámháború egyik legnagyobb vesztese nem kínai, nem európai megavállalat, hanem a földkerekség jelenlegi leggazdagabb cége, a Big Tech egyike, az amerikai Apple lehet. Egyelőre persze bizonytalan, hogy mit is hoz a jövő, mert…

Tovább
süti beállítások módosítása