Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

A kínai szeméttilalom hatása az amerikai MI-fejlesztésekre

2017. december 29. - ferenck

Fémek, műanyagok, kartonok és más szilárd újrahasznosított anyagok gyakran kontinensről kontinensre vándorolnak, mielőtt készítenének belőlük valamit. A 2007-ben kötött együttműködés óta napi 1500 hajókonténer szállítja ezeket az anyagokat az Egyesült Államokból…

Tovább

Hallgassunk a drónokra!

Robotikai program keretében japán kutatók kifejlesztették a világ első akusztikus jeleket nehéz körülmények között, kamerák számára használhatatlan terepen is detektáló rendszerét. Három elemre épül: a mikrofontömb-technológia a robot füle, a láthatatlan hangokat speciális…

Tovább

A bitcoin volt 2017 egyik legnagyobb sztárja

Az elmúlt napok szenvedései ellenére szenzációs évet zárt a legismertebb kriptovaluta, a bitcoin: értéke minden elvárás fölé szárnyalt, és a következmény sem maradt el – felhasználói köre is jelentős mértékben bővült. De milyen események, történések határozták meg a…

Tovább

Nélkülözhetetlen alkatrészt találtak fel kvantumszámítógépekhez

2016-ban szupervezetőkön és szuperfolyadékokon végzett munkájukért az Egyesült Államokban dolgozó három brit tudós kapta a fizikai Nobel-díjat. Kutatásaikban leírták az anyag egy kicsit bizarr, a szilárd, cseppfolyós és légnemű közötti átmenetekre jellemző úgynevezett…

Tovább

Nem bízunk a vezető nélküli autókban

Tévénézők és netezők milliói láthatták októberben a vezető nélküli autóval (autonomous vehicle, AV) közlekedő NBA-sztárt, LeBron Jonest. Először kicsit tartott tőle, gyanakodva tekintgetett az üres vezetőülésre, majd hátul helyet foglalt. A végére megváltozott a…

Tovább

Kígyókarú állatokról mintáztak egy japán robotot

Két japán felsőoktatási intézmény, a Tohoku és a Hokkaido Egyetem kutatói úttörő fejlesztést jegyeznek – elsőként sikerült nem várt fizikai sérülésekhez azonnal alkalmazkodó robotot fejleszteniük. Munkájuk azért fontos, mert a robotok feltételezhetően egyre gyakrabban…

Tovább

Luke Skywalker kar a valóságban

Jason Barnes a zongorán is játszó georgiai dobos 2012-ben vesztette el jobb karját. Áramütést szenvedett, és sajnos könyöktől amputálni kellett a végtagot. 2014-ben a Georgia Tech kutatói két dobverővel kiegészített műkart készítettek neki, és ismét használhatta kedvenc…

Tovább

Etikus mesterséges intelligenciák

Az eredetileg villamosmérnököket tömörítő egyik legrangosabb nemzetközi infokommunikációs szervezet, az IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) második vázlatot tett közzé autonóm és intelligens rendszerek etikájáról. Mivel az MI-t már több iparágban…

Tovább

Delfinfigyelés Facebook-algoritmussal

Nehéz követni a delfineket. Időigényes, hajóról vagy repülőről egyáltalán nem biztos, hogy meglátjuk őket az óceánfelszínen. Egy ideje vízalatti szenzorokkal is próbálják figyelni őket, főként jellegzetes hangjukat, amelynek frekvenciája az ultrahang-tartományba esik. Az…

Tovább
süti beállítások módosítása