Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Megmondja az MI, hogy mit lát az agy?

2023. június 30. - ferenck

Két japán kutató, a szöveges utasításokból, promptokból képeket létrehozó egyik legismertebb modellt, a Stable Diffusiont használó módszert dolgozott ki tesztalanyok agya által látott képek rekonstruálására. Azaz, arra keresték a választ, hogy mit lát az agy, amikor ránéz egy képre. Az alanyok…

Tovább

Kenyérpirító méretű kistestvért küld a James Webb űrteleszkóp mellé a NASA

A James Webb űrteleszkóp bő másfél esztendeje figyeli a Földtől 1,6 millió kilométerről a világegyetemet. Nem marad egyedül, mert az amerikai Nemzeti Űrügynökség, a NASA nemrég kiválasztott egy kenyérpirító méretű kocka-műholdat (CubeSat), hogy a James Webb tevékenységét a helyszínen támogassa. A…

Tovább

Előrejelzés: dollárbiliókkal gazdagítja a világot a generatív mesterséges intelligencia

A generatív mesterséges intelligencia munkahelyeket megszüntető hatása évek óta félelmet kelt. Egy friss CNBC-felmérés alapján amerikai munkavállalók 24 százaléka nagyon, vagy valamelyest fél az MI miatt. A fiatalok (18-24 évesek) jobban tartanak a jövőtől, mint a 65 felettiek: előbbiek 32, utóbbiak…

Tovább

Hackertámadás érte a Microsoftot

Június első hetében a Microsoft szinte összes szolgáltatása, köztük az Azure, az Outlook és a Teams is leállt, és közel tizenöt órába telt, míg sikerült mindent helyreállítani. A nagyvállalat jóval később, csak a múlt héten jelentette be, hogy cybertámadás, egész pontosan elosztott…

Tovább

Beépül a ChatGPT Mercedes-autókba

A Mercedes-Benz és a Microsoft múlt csütörtökön jelentette be, hogy partnerség keretében közösen tesztelik a ChatGPT használatát autókban. Így a technológia több mint 900 ezer jármű számára lesz elérhető az Egyesült Államokban, és az amerikai vezetők péntektől már használhatják is az opcionális…

Tovább

A játékfejlesztők is szeretik a generatív mesterséges intelligenciát

A generatív mesterséges intelligencia leegyszerűsítheti a videojátékok gyártását, és a stúdiók egyáltalán nem lesznek boldogtalanok, mert az MI-vel csökkennek a kiadások, hamarabb elkészülnek a munkák, hagyományos módszerekkel nehezen megvalósítható, nem praktikus kreatív kísérleteket is…

Tovább

Mélytanulással jobban, pontosabban észrevehetők, követhetők sejtek

Sejtek növekedését, osztódását hosszú idő alatt felvett képeket rövid időn belül lejátszó (time-lapse) mikroszkóptechnikával vizsgálják. A technika jól működik, viszont az így keletkezett óriási adatmennyiséget szinte lehetetlen manuálisan kezelni. Mélytanulással (deep learning) szerencsére…

Tovább

A TikTokon máig valótlanságok terjednek a koronavírusról

A TikTok egyedi funkcióit a Covid-19-cel kapcsolatos valótlanságok terjesztésére használták – derül ki Morgan Lundy, az Urbana-Champaign Illinois Egyetem PhD-hallgatójának kutatásából. A szövegformátumú Twitterrel ellentétben, a TikTok megtévesztő információk észrevételét jelentős mértékben…

Tovább

A japán MI-fejlesztők bármilyen gyakorlóadatot használhatnak

Korrekt-e mesterségesintelligencia-modellek tanításához nyilvánosan és törvényesen hozzáférhető adatokat használni? – teszik fel egyre többen és gyakrabban a kérdést. Japán döntést hozott a témában, amelynek értelmében gépitanulás-mérnökök bármilyen talált, a szellemi jog által védett adatokkal…

Tovább

A mesterséges intelligencia egyik valós hosszútávú veszélye

Az MI potenciális veszélyei, az emberiséget kipusztító gépek, a világvége az utóbbi hónapok közbeszédének slágertémája, de a kevésbé végromlás-szerű, viszont azzal ellentétben, aktuális és reális fenyegetést jelentő elfogultság, részrehajlás is sok, a végítéletnél magasabb szakmai szintű vita…

Tovább
süti beállítások módosítása