Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Jobbak a gépitanulás-modellek, ha fényen alapulnak?

2023. augusztus 31. - ferenck

Egy, a számításokat elektronok helyett a fény mozgása alapján végző, sokszáz mikronléptékű lézert használó rendszer több mint százszor energiatakarékosabb, huszonötször sűrűbb számításokra képes, mint a gépi tanuláshoz használt mai csúcs- és szuperszámítógépek – derül ki egy, főként MIT-sekből…

Tovább

A fizikai és a digitális világ találkozása egy virtuálisvalóság-színjátékban

Az Animate színjáték nyitójelenetének elhagyatott dohányraktárában tucatnyi néző felfordított rönkökön ül, mintha tipikus kanadai kempingben múlatnák az időt. Ponyva alatt két színész olvas fel egy történetet a közeljövőből, amikor már mindenhol érezzük az éghajlatváltozás hatását. A sztori…

Tovább

Agybeültetéssel hozták létre egy stroke-túlélő arcának digitális avatárját

Ann, egy kanadai matematika tanárnő a 2005-ben bekövetkezett stroke-ja óta súlyosan mozgáskorlátozott, arcizmainak mozgását, az írás képességét csak hosszú évek terápiája után nyerte vissza, de beszélni még mindig nem tudott. Akkor harmincéves volt, most, tizennyolc év után volt képes először –…

Tovább

A New York Times külön engedélyhez köti anyagai MI általi használatát

Nagy gépitanulás-modellek gyakoroltatásához a webről és más szabadon hozzáférhető forrásokból összegyűjtött anyagokat használnak. Az interneten rengeteg szöveg található, és ha több forrás kiesik, a modellek minősége valószínűleg nem változik. Ha viszont megváltozik a hozzáállás, és mások lesznek…

Tovább

Az önvezető autók lassítják a forgalmat

Az Észak-karolinai Állami Egyetem (NC State) tanulmánya alapján az egymással összekapcsolt, az adatokat vezeték nélküli kapcsolaton megosztó járművek a kereszteződéseken áthaladva jelentősen csökkentik az utazási időt. Ha viszont nem állnak kapcsolatban egymással, és csak automatizáltak, akkor…

Tovább

Mesterséges intelligencia menti meg a méheket

A mezőgazdaság fejlődésével egyre fontosabb a fenntartható megoldások és az erőforrások hatékony felhasználása. A fejlődés egyik kritikus aspektusa az élelmiszer-növény termelés közel hetvenöt százalékának előállítását biztosító beporzás. A BeeHero, izraeli agrotechnológiai vállalat, ismerve a…

Tovább

Az embernél is biztonságosabban vezet repülőgépet egy humanoid robot

A mesterséges intelligencia és a robotika is olyan gyorsan fejlődik, hogy gépi rendszerek ma már nemcsak földi munkára, hanem a levegőben, például repülőgép-vezetésre is alkalmasak. A szöuli KAIST (Korea Advanced Institute of Science & Technology) kutatói erre a célra fejlesztenek a pilótafülke…

Tovább

Kevesebb a GPU

Az Nvidia idén jelentette be az előd A100-nál gyakorlásnál 2,3-szor, következtetésnél 3,5-ször gyorsabb H100 grafikus feldolgozó egységet (GPU). A fejlesztőknek a legjobb chipekre van szükségük nagyteljesítményű mesterségesintelligencia-modelljeik trenírozásához, csúcskategóriás termékekbe…

Tovább

Hogyan építsünk nagy nyelvmodellekre alkalmazásokat?

Egyre több nagy nyelvmodell (LLM) nyílt forrású vagy majdnem az, így fejlesztők több opció között választhatnak, hogy hogyan és milyen alkalmazásokat építsenek rájuk. A legegyszerűbb mód az utasításadás (prompting). Az előzetesen gyakoroltatott LLM-nek utasításokat adva, gyakorlósor nélkül percek,…

Tovább

A dotkom lufihoz hasonló lehet a mesterségesintelligencia-divat?

A mesterségesintelligencia-ipar piaci értékének folyamatos növekedését látva, gazdasági szakértők a kései 1990-es évek dotkom lufijával vonnak párhuzamot. A világháló korai időszakának aranylázakor kockázati tőkések irdatlan összegeket fektettek magukat világmegváltóként ajánló startupokba. A tervek…

Tovább
süti beállítások módosítása