Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

A világ nincs felkészülve a mesterséges intelligencia áttörésére

2024. május 31. - ferenck

Május közepén az OpenAI bemutatta a multimodális GPT-4o-t, a Google pedig az okostelefonos kamerával helyszíneket azonosító, számítógépes kódokat olvasó és elmagyarázó, alliteráló mondatokat író Astra projektet.  Május harmincadikán és harmincegyedikén, Szöulban kerül sor az MI Világ Csúcstalálkozó…

Tovább

Nehezen tanulnak kínai szövegeken a mesterségesintelligencia-modellek

A multimodális GPT-4o-val hanggal, szöveggel, videóval interakcióba léphetünk. A modell megjelenése utáni napokban viszont több probléma felmerült az OpenAI csúcstermékével kapcsolatban.  Scarlett Johansson például hangja jóváhagyása nélküli utánzásával vádolta a céget. Aztán kiderült, hogy a…

Tovább

Hangklónozással kelnek életre az USA Legfelsőbb Bíróságának fontos pillanatai

1954. május 17-én, az Amerikai Legfelsőbb Bíróság épületén kívül senki nem hallhatta, ahogy Earl Warren, a testület elnöke bejelentette az iskolai deszegregációról szóló történelmi döntést. Hetven évvel később, innovatív hangklónozó technológia jóvoltából lehetséges, hogy halljuk Warrent és az…

Tovább

Újrahasznosítja a verejtéket a Dűne ihlette ruha

Frank Herbert epikus sci-fije, a Dűne első kötete 1965-ben, a filmes adaptáció első része 2021-ben, második része idén jelent meg. A képzeletbeli Arrakis bolygó sivatagi tája mindannyiunk tudatába rögzült, a teljes testet elfedő „cirkoruhával” (stillsuit) együtt. A mikro szendvicsanyagból készült…

Tovább

A ChatGPT immáron Reddit-tartalmakhoz is legálisan férhet hozzá

A Reddit közösségimédia-szolgáltató bejelentette, hogy partnerségre lépett a GPT legújabb változatával, a GPT-4o-val május közepén debütált OpenAI-val. A szerződés értelmében a ChatGPT fejlesztővállalata mesterségesintelligencia-modelljeit a Reddit több tízmillió napi felhasználója által posztolt…

Tovább

Szemmozgással irányítható az iPhone és az iPad

Az Apple az év második felében operációs rendszerein működő új hozzáférési funkciókat jelentett be. A cég szokásához híven, előzetesen nem nevezte meg az iOS18-at, de nyilván arról és más operációs rendszereiről van szó. A Szemkövetés (Eye Tracking) lényege, hogy fizikailag korlátozott iPhone- és…

Tovább

Olyan erős volt a napvihar, hogy mezőgazdasági berendezések álltak le az USA-ban és Kanadában

Május második hétvégéjén az utóbbi két évtized legnagyobb napvihara rázta meg töltött részecskékkel a földi atmoszférát. Észak-Amerika és Európa jelentős részén látványos sarki fényt váltott ki. Május 10-én és 11-én a vihar extrém, G5 kategóriás szintet ért el. Erőssége elegendő volt ahhoz, hogy…

Tovább

Tényleg halott az internet?

Már lehetetlen úgy navigálni az online térben, hogy ne futnánk bele botokba. Az utóbbi hónapokban – különösen az X-en, azaz az egykori Twitteren – árad az általuk generált tartalom, mondatok, nemlétező személyekről, eseményekről szóló képek, mozgóképek. Posztokra szintén özönvíz-szerű generált…

Tovább

Mik a legjobb generatív MI-modellek a képzőművészetben és a designban?

A generatív mesterségesintelligencia-eszközök közül a képalkotó modellek az elsők között mozgatták meg a nagyközönség fantáziáját. A technológia és a piac fejlődésével kuriózumból hasznos és hatékony alkalmazásokká váltak. Ma már bejáratott művészeti és designplatformok integrálták a generatív MI-t.…

Tovább

Chipháború: az USA megtiltotta az Intelnek és a Qualcommnak, hogy chipeket adjon el a Huaweinek

Miután Joe Biden ebben a hónapban aláírta a TikTok kitiltásáról szóló törvényt – amennyiben a videó applikációt a kínai anyacég nem adja el –, újabb korlátozással folytatódik az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság között évek óta tartó chipháború. Az USA kormánya a napokban ugyanis…

Tovább
süti beállítások módosítása