Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Kisokos: hogyan adjunk utasításokat a mesterséges intelligenciának avagy mire vigyázzunk promptolás közben?

2024. április 29. - ferenck

A generatív mesterséges intelligencia térhódításával, a különböző modellekkel közösen készülő munkáknál nagyon fontos, milyen utasításokat adunk nekik a kimenettel kapcsolatban. Nincsenek aranyszabályok, de már most komoly tanulságok vonhatók le a ChatGPT berobbanását követő közel másfél év…

Tovább

Újabb lépés a kvantuminternet felé

A kvantuminformáció megosztásának lehetősége kulcsjelentőségű elosztott számításokhoz és biztonságos kommunikációhoz használandó kvantumhálózatok fejlesztéséhez. Maga a kvantumszámítás olyan fontos probléma- és feladattípusokban segíthet majd, mint pénzügyi kockázatok optimalizálása, adatok…

Tovább

Drónok figyelik az illegális halászatot a Nagy Korallzátonynál

Egyre nehezebb az illegális halászok élete az ausztráliai Queensland szövetségi állam partjainál, a Nagy Korallzátonynál. Az illetékes szervezet, a GBRMPA (Nagy Korallzátony Tengeri Park Hatóság) figyelő és személyeket azonosító új dróntechnológiával mindent megtesz ellenük. A déli félteke nyarán a…

Tovább

A szűk mesterséges intelligencia után a kompetens MI jöhet, és csak aztán az általános MI

A mesterséges intelligencia (valószínűsíthető) fejlődését három szakaszban írtuk le eddig. A jelenlegi rendszerek, a go-bajnokokat verő algoritmusoktól az önvezető járművekig, sőt, a generatív modellekig, a gyenge MI-ként is ismert szűk MI (narrow AI) kategóriába tartoznak (első kép).…

Tovább

Közeledik a robotika „ChatGPT-pillanata”?

A robotika Szent Grálja a diszciplína kezdetei óta a házimunkáinkat elvégző gépek voltak. Hosszú évtizedekig csak álmodozhattunk róluk, mert teljesen más kontrollált laboratóriumi körülmények között, aprólékos tervezés után megvalósítani valamit, mint folyamatosan változó, akadályokkal teli…

Tovább

Meta: elég a generatív mesterséges intelligenciából, jöjjön a célalapú MI!

Általános vélekedés, hogy a generatív mesterséges intelligencia a mai fejlesztések csúcspontja, a legelőremutatóbb irányzat. Yann LeCun, a Meta (Facebook) MI-guruja másként gondolja: még a legfejletlenebb állatok is értelmesebbek a jelenlegi gépi értelemnél. Szerinte a nagy nyelvmodellek (LLM-ek)…

Tovább

Sokasodnak a kódíró ágensek

Sok szoftverfejlesztő félelme, hogy a nagy nyelvmodellekkel (LLM) nem lesz szükség humán kódolókra. Ebben a formában talán nincs igazuk, viszont a mesterséges intelligenciával dolgozók könnyen helyettesíthetik az MI-t nem használókat. Az aggodalmas hangok felerősödtek, mert az utóbbi hetekben,…

Tovább

Vírusírás nagy nyelvmodellel

Németország változatos ipari szektorainak tucatnyi szervezetét érte koordinált hackertámadás. A támadás egy részét külön figyelemmel vizsgálták a biztonsági szakemberek, mert önmagában a malware-ben ugyan semmi érdekes nem volt, viszont egyértelműnek tűnik, hogy a kódját mesterséges intelligencia…

Tovább

Csótány-drón deríti fel az erdei lombkoronát

Dús vegetációval rendelkező környezetek folyamatos megfigyelése komoly kihívás tudósoknak – áll a Svájci Szövetségi Erdő, Hó és Tájintézet anyagában, majd a szerzők hozzáfűzik: egyes ágakból ugyan lehet mintákat gyűjteni, de a lombkorona mélyére még nem sikerült robotokkal, drónokkal behatolni,…

Tovább

A YouTube figyelmeztette az OpenAI-t: ne használják videóikat modelljeik gyakoroltatásához

Amikor Mira Muratit, az OpenAI főmérnökét a Wall Street Journal arról faggatta, hogy milyen adatokat használtak a szövegből videót generáló Sora csúcsmodell trenírozásához, a CTO mellébeszélt. „Egy alkotónak elvárásai vannak, ha feltölti kemény munkájának gyümölcsét a platformunkra. Ezek egyike a…

Tovább
süti beállítások módosítása