Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

A GPT-4 kinyitotta a szemét

2023. október 31. - ferenck

Amikor hozzáférhetővé vált a GPT-4 csak szöveges változata, az OpenAI hetekig nem tette közzé a kvantitatív eredményeket, és az architektúráról és a gyakorlásról máig nincs részletes anyag. Lényegében csak sejtjük, mire lehet képes a nagy nyelvmodell (large language model, LLM). A GPT-4 legújabb…

Tovább

Egy hónappal a műtét után is jól érzi magát az a férfi, akinek sertésszívvel helyettesítették az eredetit

Egy gyógyíthatatlan állapotban lévő marylandi férfinek egy hónapja genetikailag módosított sertésszívet ültettek az eredeti helyére. Kilökődésnek és fertőzésnek eddig semmi jele, ami bizakodásra ad okot. Ilyen műtétet korábban csak egyet hajtottak végre., most – szeptemberben – a 2022-es elsőhöz…

Tovább

Ultragyors gépilátás-modell segítheti az önvezető járműveket

Az önvezető járműveknek a sarokban parkoló kamiontól a kereszteződés felé száguldó kerékpárosig, gyorsan és pontosan fel kell ismernie a környezetében lévő objektumokat. Masszív gépilátás-modellt kell használnia hozzá, hogy a jelenet nagyfelbontású képének összes pixelét tudja kategorizálni, mert…

Tovább

Ujjalakú érzékelővel ügyesebb robotok fejleszthetők

Képzeljük el, hogy nehéz tárgyat, például csőkulcsot fogunk meg egy kézzel. Valószínűleg nemcsak az ujjvégekkel, hanem teljes ujjainkkal fogjuk. A bőrünkben lévő, mindegyik ujjunk teljes egésze mellett futó szenzorikus receptorok a megfogott tárgyról küldenek információt az agyban. Egy robotkézben…

Tovább

CERN: már egy exabájt a lemeztárhely

A genfi CERN, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet lemeztár-kapacitása meghaladja az egymillió terabájtnyi lemezterület küszöbét – derült ki a napokban. Az intézmény adattára nemcsak a Nagy Hadronütköztetőt (LHC) szolgálja ki, hanem kísérletek és szolgáltatások online adatkezelést igénylő…

Tovább

Atomi felbontású mikroszkóppal építettek kvantumszámítógépet

A dél-koreai Alaptudományok Intézete és az IBM fizikusai adott felületen lévő egyedi atomokkal végeztek kvantumszámításokat. Most került sor először rá, tehát valóban úttörő megoldásról beszélhetünk. A technika lényege, hogy pásztázó alagútmikroszkóp (STM) csúcsából érkező mikrohullámú jelek…

Tovább

Huszonhat másodperc alatt a semmiből tervez robotot egy mesterséges intelligencia

Az Északnyugati Egyetem (Evanston, Illinois állam) kutatói kifejlesztették a világ első, szinte a semmiből, például szappan méretű téglatestből használható robotokat tervező mesterséges intelligenciáját. A teszthez egyszerű promptot adtak meg neki: tervezzen lapos terepen járó robotot. Ennyi volt…

Tovább

Csak ötmillió óra alatt készült el egy egzotikus szupernova 3D modellje

Amikor az Univerzum legnagyobb csillagjai kifogynak az energiából, szupernovaként felrobbannak, befelé omlanak szét, neutroncsillagot, fekete lyukat hagyva maguk után, vagy teljesen elpárolognak. A robbanás belsejében történteket nehéz, az úgynevezett egzotikus szupernovákat, a legritkább és…

Tovább

Nanohűtőkkel gyorsabbak lehetnek a kvantumszámítógépek

A kvantumszámítások a számítástudomány egyik legígéretesebb és legdinamikusabban fejlődő területe, többek szerint – a mesterséges intelligenciával együtt – a jövő nagy reménysége.  A fejlődés tempójáról sokat elárul, hogy a világmédia szinte minden héten hírt ad valamilyen izgalmas fejlesztésről,…

Tovább

Edinburghi kutatók a hangyák agyszerkezetéről mintáztak ideghálót

Képzeljük el, hogy egy robot sűrű erdőben, túl nagyra nőtt növények között keresi a kiutat. Nincsenek használható fogódzói, mert a táj vagy változik, vagy mert miden teljesen egyformának tűnik. Hogyan lehet ilyenkor segíteni neki, hogy emlékezzen: hol van, hol volt, és felismerjen helyeket, ahol már…

Tovább
süti beállítások módosítása