Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Gazdasági bizonytalanságok a Metaverzumban

2023. december 28. - ferenck

Két éve, amikor a Facebook gőzerővel beleállt, és még a nevét is Metára változtatta, óriási hype alakult ki a Metaverzum körül, Zuckerberg a virtuális tereket és 3D internetet VR-rel és AR-rel közös nevezőre hozó univerzumban látta a jövőt, ahol a tanulástól kezdve a munkáig, konferenciáktól a…

Tovább

Hogyan terjed a rák?

A Duke Egyetem biomedikális mérnökei továbbfejlesztették az egyéni ráksejtek teljes emberi testen belüli nagytávolságú mozgását szimuláló számítási modellt. Az „adaptív fizikai megközelítés” (APR) nevű megközelítés részletesen rögzíti a sejtek interakcióit és a sejtpályára gyakorolt hatásukat,…

Tovább

2023 a nagy nyelvmodellek és a chatbotok éve volt

A ChatGPT-t 2022. november harmincadikán indította világhódító útjára az OpenAI. A nagy nyelvmodellek (large language models, LLM) azóta talán a fejlesztők által sem várt döbbenetes pályát futottak be. Egy éve lényegében csak a ChatGPT állt a webes felhasználói interfészt használó széleskörű…

Tovább

Az amerikai orvosok tartanak az egészségügyi mesterségesintelligencia-eszközöktől

Az egészségügyben egy jó műszer életet menthet, egy rossz viszont fatális is lehet. Az orvosoknak meg kell bízniuk bennük, ahhoz pedig tesztelt, bizonyított eszközök kellenek. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala, az engedélyeket kiadó FDA által az MI-vel működő orvosi…

Tovább

Új mesterségesen intelligens animációs eszköz varázsolja el a felhasználókat

Újabb és újabb mesterségesintelligencia-eszközök jelennek meg a már elérhető és méltán népszerű, szöveget, képet és mást generáló technológiák funkcióinak bővítésére. A legfrissebb, a Runway MI kutatócég terméke, a Motion Brush (Mozgásecset) második generációja MI, például a Midjourney által…

Tovább

Ilyen lakóépületek lesznek a Holdon

Az Olasz Űrügynökség (ASI) összeállt a francia Thales Alenia Space űr startuppal, hogy többrendeltetésű épületfélét tervezzenek a Holdra. Munkájuk lehet az első, embereknek folyamatos lakhatást biztosító környezet az égitest felszínén. A projekt is jelzi, hogy az űripar egyre fontosabb, másrészt a…

Tovább

Kreatívok-e a gépek?

Nemzetközi kutatócsoport három mesterségesintelligencia-alapú chatbotot, az OpenAI ChatGPT-jét és GPT4-ét, valamint a GPT-3-ra épült Copy Ai-t felkért, hogy harminc másodpercen belül a lehető legtöbb példával álljanak elő a kötél, a doboz, a ceruza és a gyertya kapcsán. 256 embernek is ugyanezeket a…

Tovább

2024 legfontosabb MI trendjei

A mesterséges intelligencia (MI) volt 2023 csúcstechnológiája, és jó az esély, hogy 2024-ben is az lesz. De milyen trendek fogják meghatározni jövőre az MI fejlődését? Bernard Marr jövőkutató fontossági sorrendben haladva, ötöt emelt ki: a kvantum MI-t, az MI-szabályozást, az etikus MI-t, a…

Tovább

Kvantumbiztos titkosítás

Az ausztrál Monash Egyetem és az ország tudományos ügynöksége, a CSIRO kriptográfiai szakemberei közösen fejlesztették LaV-ot, az eddigi leghatékonyabb kvantumbiztos titkosító algoritmust. A végponttól végpontig (end-to-end) történő titkosítás biztonságát hivatott növelni, olyan lehetséges…

Tovább

Ez a tíz trend határozza meg 2024-et

Bernard Marr jövőkutató szerint 2024 valóságát tíz nagyobb trend határozza meg. Hatásuk túlmutat 2024-en. Az intelligens gépek felemelkedése az első. Az MI a mindennapok része, nincs iparág, nincs az életnek aspektusa, amelyre ne lenne valamilyen hatással. Változatos szektorokban növeli az…

Tovább
süti beállítások módosítása