Ingyenesen hozzáférhető, különleges appot fejlesztettek együtt MIT-s (Massachusetts Institute of Technology), harvardi, Google-, Facebook-kutatók és a Mayo Klinika szakemberei; összesen 43-an dolgoztak rajta. A Privát csomag: biztonságösvények nevű alkalmazás bétaváltozata iOS-es és androidos mobilkészülékekre is letölthető.
Elvileg így működik: miután mindenki telepítette, és a pozitív koronavírus-teszttel rendelkező személyek megnyomnak egy gombot rajta, mire az applikáció bárkit riaszt, aki az illetővel találkozott.
A fejlesztők főként az érzékeny személyes infók biztonsága, a privacy sérthetetlenségére ügyeltek. A felhasználók emiatt kódolt adatokat használnak, a hálózat pedig nem rendelkezik semmiféle központi maggal. A biztonságot és az anonimitást erősítendő, egyetlen entitás sem tárolja/birtokolja az összes user adatait. Adattovábbítás csak a mi kívánságunkra történik, a hozzáférés pedig személyre szabott.
Ez azonban nem oldja meg a másik problémát, az app széleskörű elterjedését, mert komoly egészségügyi szervezetek támogatása is kellene hozzá. A fejlesztők kérelmezték is az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Egyesült Államok Járványellenőrzési és Megelőzési Központjának, valamint az illetékes amerikai minisztériumnak a jóváhagyását.
Tanácsokat kaptak már, a hivatalos engedélyezésre azonban még várniuk kell.
Nem ez az első alkalom, hogy egy járvány elterjedésének megfékezésére fejlesztettek appot.
Például a Cambridge Egyetem 2011-ben influenzára dolgozta ki a FluPhone-t, amit aztán a felsőoktatási intézmény mindössze 1 százaléka töltött le.
A széleskörű elterjedés harmadik akadálya, hogy még mindig sokan nem rendelkeznek okostelefonnal, mert egyszerűen nincsenek meg rá az anyagi lehetőségeik.
Izraeli példa: személyiségi jogi problémákat, a „szenzitív adatok” kérdését félretéve, a kormány elfogadott egy eredetileg terroristák nyomon követésére kitalált alkalmazást. Most a koronavírust hordozó vagy feltételezhetően hordozó személyek mobiltelefonos tevékenységét figyelik vele.