2022 végi debütálása óta a ChatGPT sokak életét megváltoztatta, friss statisztikák alapján világszerte több mint százmillióan napi szinten használják. Többen viszont „privacy feketelyukként” írnak róla, mert a chatbot személyiségjogi aggályokat is felvet.
Az OpenAI nem árul zsákbamacskát: elmondták, hogy egyetlen bevitt adat sem lehet biztonságban. Újabb modellek gyakorló adatkészletébe kerül, más emberek is láthatják. A számítási felhőbe küldött infók pedig annyira biztonságosak, amekkora védelmet nyújt a szolgáltató.
Magyarán minden bevitt adatot tekintsünk nyugodtan nyilvános infónak. Ha ezzel tisztában vagyunk, gondoljuk át jól, milyen infót ne bocsássunk semmilyen körülmények között a ChatGPT rendelkezésére.
A legtöbb MI-chatbot tervezésekor ügyeltek arra, hogy ne használhassák őket illegális vagy etikátlan célokra. Ha kéréseink és kérdéseink ilyen tevékenységekre, például bűnelkövetési módokra, emberek manipulálására stb. vonatkoznak, kellemetlenségeink származhatnak belőlük. A felhasználói szabályzatban egyértelműen megfogalmazták, hogy hatóságok előtti feljelentés járhat értük.
Az MI-ágensek térnyerésével egyre gyakrabban használhatjuk a modellt harmadik féllel történő kapcsolatfelvételre. Elképzelhető, hogy ilyen esetekben felhasználónév plusz jelszó kombót is kérnek tőlünk. Megadásukkal hozzáférést biztosítunk fiókunkhoz, ami minden, csak nem biztonságos. Ha személyes adat nyilvános chatbot birtokába kerül, bármi megtörténhet vele.
Hasonló okok miatt, pénzügyi infókat (hitelkártyaszámot és hasonlókat) sem szabad chatbotoknak megadni. Gondoljunk bele, online fizetéseket is (elvileg) mindig biztonságos rendszereken bonyolítunk. Ezek a platformok nem azok.
Bizalmas infókat, például üzleti dokumentumokat, főnökünktől kapott pénzügyi adatokat, tranzakciós bizonylatokat stb. szintén nem tanácsos megosztani a ChatGPT-vel. Az óvatosság még akkor is tanácsos, ha bizonytalanok vagyunk, hogy tényleg bizalmas adatról van szó, vagy sem.
Bármikor kísértést érezhetünk, hogy a ChatGPT-t orvosunkként képzeljük el, és egészségügyi problémáinkat próbáljuk diagnosztizáltatni vele. Ha így teszünk, megint nagyon alaposan gondoljuk át, mennyit árulunk el magunkról, és ha folyamatosan erről a témáról beszélgetünk vele, vegyük figyelembe, mi mindent tudhat meg rólunk a dialógusfüzérből.
Összességében, lényegében ugyanaz a szabály vonatkozik a chatbotokra, mint az internetre: csak azt osszuk meg velük, amit nem félünk nyilvánossá tenni. Saját felelősségünk az adataink feletti kontroll.