A mesterséges intelligencia (MI) nagyszerű könyvkritikákat tud írni, jó a humorérzéke, a minőségi újságírást viszont nem fogja helyettesíteni – nyilatkozta Claudio Cerasa, az MI-vel erőteljesen kísérletező olasz Il Foglio országos napilap szerkesztője.
Az újságot – világpremierként – egy hónapon keresztül teljes egészében MI-vel írt, négyoldalas anyaggal együtt árusították. Az április második felében véget ért teszt hatalmas sikernek bizonyult, jelentős mértékben emelkedtek az eladások. Cerasa és munkatársai el is döntötték, hogy a napilapot ezentúl heti egyszer mesterséges intelligenciával készült melléklettel együtt fogják megjelentetni.
A kis stábbal, mindössze huszonkét fős személyzettel dolgozó anarcho-konzervatív újság olyan területeken is számít alkalmanként az MI-re, amelyekben nem rendelkeznek szakértelemmel. Ilyen például a pénteki asztronómia-témájú cikk. Cerasa azonban azt is elmondta, hogy az algoritmusok és programok használatának következményeként senki nem fogja elveszíteni az állását.
„Sok kiadó kevesebb újságírót és több gépet lát az MI-ben. Ez nagyon rossz és önmagunknak is árt. A lényeg, hogy megértsük, miből tudunk többet, miből kevesebbet csinálni” – jelentette ki a szerkesztő külföldi újságíróknak.
Szerinte az MI állást teremt mindazoknak, akik tudják, hogyan lehet jól kérdezni, miként hozható ki a legtöbb a technológiából, és a minőségi újságírás színvonalát is növeli. Az újságírókat arra készteti, hogy ássanak mélyebbre, legyenek eredetibbek. Írók is kénytelenek lesznek új elemeket találni, hogy kreatívabbakká és felismerhetőbbekké váljanak – tette hozzá.
Naponta folytat interakciót meg nem nevezett MI-programmal, és az eredmények folyamatosan meglepik. Legtitokzatosabbnak és leghihetetlenebbnek a valódi iróniát tartja, amire már az első használatkor felfigyelt. Bármilyen témában megkérhető, hogy írjon humoros cikket. Tudja, mit kell tennie – állítja Cerasa.
Könyvkritikában szintén jó az MI, például percek alatt elemzett hétszáz oldalas kötetet, és készített róla érdekes beszámolót. Ugyanakkor meg kellett mondani neki, hogy pozitív vagy negatív legyen, mert a kritikai gondolkodás hiánya komoly hátrányt jelent számára. Cerasa azt szereti, ha amikor útmutatást adna egy újságírónak, az nemet mond rá, mert a szakmában ez az alap. MI esetében azonban nincs így.
A szerkesztő negatívumként említette még meg, hogy alkalmi hibákra figyelt fel, és az MI ismeretbázisa sincs mindig frissítve.