Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Emberi őssejttel nyerte vissza látását egy majom

2024. október 31. - ferenck

A japán Kobe városának Szemkórházában tudósok emberi őssejteket használva sikeresen „befoltoztak” egy lyukat egy majom retinájában, visszaállítva a főemlős látását, amellyel komoly lépést tettek az idősödéssel járó látáskárosodás elleni küzdelemben, a probléma kezelésében. Az úgynevezett sárgafolt…

Tovább

A Meta új mesterséges intelligenciája tudja ellenőrizni saját és más MI-k munkáját

A Meta új mesterségesintelligencia-modelleket tett közzé, köztük az MI-fejlesztéshez kevesebb emberi jelenlétet megvalósítani hivatott „önmagától gondolkodó értékelőt.” Az eszközt augusztusban mutatták be, tanulmányban részletesen elemezték hogyan alapul ugyanarra a „gondolatlánc” technikára, mint…

Tovább

Malajzia lesz az adatközpont-paradicsom?

Malajzia legdélebbi szövetségi államában, a Szingapúrral határos Johorban fellendülőben van az adatközpont-építés. A fekvés, a természeti erőforrások, a befektetőbarát kormány ideálissá teszik az országot, amely így fontos szerepet játszhat a mesterséges intelligencia további fejlődésében. A…

Tovább

A geomérnökség előnye és kockázatai

Globálisan 2023 volt az eddigi legmelegebb év. 2024 még nem ért véget, de biztosak lehetünk: az idei az előzőnél is melegebbként vonul majd be a történelembe. A felmelegedéssel a hurrikánok és más természeti katasztrófák következményei még pusztítóbbak. Andrew Ng szerint itt az ideje, hogy…

Tovább

Európai precedenst teremthet a német bíróság, amely kimondta, hogy nem törvénysértő a képgeneráló mesterséges intelligenciák adatkezelése

Egy német bíróság visszautasította a nagyméretű képi adatkészleteket szolgáltató, nonprofit LAION (Large-scale AI Open Network) elleni szerzői jogok megsértése miatt beadott keresetet. Az adatkészleteket olyan képgeneráló modellek használják, mint a Midjourney, a Stable Diffusion és mások, rajtuk…

Tovább

A Tesla bemutatta kétüléses robottaxiját

A Tesla bemutatta alacsony dőlésszögű kétüléses sportos kupészerű robottaxiját. Az új jármű a sok utasnak és még több csomagnak helyet biztosító hagyományos „taxikép” ellentéte, és nem csoda, hogy befektetőket és elemzőket egyaránt összezavarta. A Cybercab tetszetős dizájnjáról maga Elon Musk…

Tovább

Működésbe állt Európa legnagyobb fotonikus kvantumszámítógépe

A német Padeborn Egyetem kutatói felépítették Európa legnagyobb mintavétel-alapú fotonikus számítógépét, a Padeborn Kvantum Mintavevőt. A kvantumszámítási alkalmazások nagyon érzékenyek, és gyorsan felgyülemlenek a hibák. Kutatók világszerte különféle platformokkal kísérleteznek, hogy csökkentsék a…

Tovább

Hamarosan jönnek az aggyal irányított bionikus végtagok

A bionikus szóról sokáig a sci-fik szuperemberei jutottak csak eszünkbe, az utóbbi években azonban kezd lekopni róla a fantasztikum, bár egyelőre még mindig problémás modern és kellően miniatűr csúcsszámítógépek emberi testbe építése. Egy friss teszt alapján sebészileg újraalkotott izompárok…

Tovább

Hacker-támadás zavarta meg Putyin születésnapján az orosz állami médiát

Október hetedikén ukrán kormányzati források szerint ukrán hackerek által indított, kemény cybertámadás érte az Oroszország legfontosabb tévécsatornáit és rádióit, illetve regionális televízióhálózatokat tulajdonló VGTRK médiavállalatot. Az ominózus reggelen az ukrajnai háborúról a legtöbb hírt…

Tovább

Nagy táblázatokat is olvasnak a nagy nyelvmodellek

A nagy nyelvmodellek (LLM) kis táblázatokat feldolgoznak, de nagyobbakkal meggyűlik a bajuk, mert túl méretes az input. A Microsoft kutatói táblázattömörítő megoldást javasolnak, így LLM-ek is képesek azonosítani azokat, vizsgálhatják speciális kérdéseket megválaszoló részeiket. A legtöbb…

Tovább
süti beállítások módosítása