Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Gondolatlánccal működik az OpenAI új nyelvmodellje

2024. szeptember 30. - ferenck

Az OpenAI új nyelvmodell-családjának korábbi változatait szándékosan a lépésről lépésre történő gondolkodásra tanították. Matematikában és más tudományokban vagy a kódolásban látványos eredményeket értek el, a felhasználó viszont nem látja a következtetés menetét. A fizetős ChatGPT felhasználók és…

Tovább

Az Egyesült Királyság kritikus infrastruktúrának tekinti az adatközpontokat

Az ország orvosi praxisainak többségét megzavaró év eleji (hibás szoftverfrissítés miatti) globális IT-infrastruktúra leállásra reagálva, a cyberbiztonság növelése érdekében, az Egyesült Királyság kritikus infrastruktúrának tekinti az adatközpontokat. A lépéssel segíteni igyekeznek az érzékeny…

Tovább

Hiába van heti százezer fuvarja a Waymo önvezető taxijainak, mégsem termel profitot a cég

A versenytársak döcögnek, a Google tulajdonában lévő Waymo robottaxi-szolgáltatás viszont szárnyal, uralja a szektort. Augusztusi adatok alapján százezernél több volt a fizetős heti fuvar. Sok város még nem élvezheti az áldást, egyelőre csak San Francisco, Los Angeles és az arizonai Phoenix egyes…

Tovább

Szerződést kötöttek a nyugati hatalmak a mesterséges intelligenciáról

A mesterséges intelligenciáról, emberi jogokról, jogállamiságról és demokráciáról szóló szerződést kötött az Európai Unió, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok. A keretegyezmény a demokratikus értékek megőrzéséhez biztosít jogi keretet, miközben elősegíti az MI-hez kapcsolódó innovációt. A…

Tovább

Gyorsan növekszik a kínai 3D fémnyomtatás, stagnál a nyugati

A 2010-es évek második felétől az ipari fémnyomtatás uralja a 3D nyomtatószektort. Az évtized első felében, a technológia berobbanásakor sokan prognosztizálták, hogy tíz éven belül a 3D printer ugyanúgy jelen lesz minden háztartásban, mint egy ideje a számítógépek vagy az okostelefonok. Nem így…

Tovább

Ausztrália korhatárhoz köti a közösségimédia-oldalak használatát

A közösségi média áldás és átok is egyben. Soha nem látott módon gyorsítja fel, teszi lehetővé emberek együttműködését, viszont soha nem látott mennyiségű dezinformációt, gyűlölködést zúdít ránk.  Az iskolakezdéssel az infokommunikációs technológiák szigorításának évadját éljük: a mobiltelefonokat…

Tovább

Eleget tesznek a közösségi médiumok a mélyhamisítványok terjedése ellen?

A generatív mesterséges intelligencia mainstreammé válásával, a közösségimédia-platformokon exponenciálisan nő az MI-vel készített kamutartalom. Használati utasítások párórás tanulmányozása után lényegében bárki csinálhat fake-et. Egyes országok ugyan igyekeznek törvényekkel szabályozni, de sokat…

Tovább

Az extrém meleg városi hatásait csökkentő eszközt fejlesztett a Google

A klímaváltozás ugyan az egész világon érezteti hatását, de városi környezeteket minden másnál jobban érint, egyébként is a legmelegebb régiók városi lakosai szenvednek aránytalanul. Több amerikai nagyvárosban felállítottak már hőségügyi hivatalt, főbiztosokkal és munkatársaikkal. Ezek közé tartozik…

Tovább

Megmagyarázható lesz a nagy nyelvmodellek működése

A mai mesterségesintelligencia-fejlesztések alapja, a nagy nyelvmodellek (large language models, LLM) működése sok kérdést vet fel, mert nem értjük teljesen. Miként változtatja meg a modell finomhangolása a bemenetek megjelenítését? Mi történik a modell belsejében a gondolati láncra felépített…

Tovább

A mesterséges intelligencia Dél-Koreában

A világhírű gépitanulás-szakértő, Andrew Ng Dél-Koreában járt nemrég, és kormányzati, üzleti és oktatási szereplőkkel találkozva, megállapította, hogy az ország nagyon jó úton halad az erős mesterségesintelligencia-csomóponttá (hub) válás útján. Yoon Suk Yeol elnök megkérdezte, csatlakozna-e a…

Tovább
süti beállítások módosítása