Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Megfigyel az olajsütőm

2024. november 21. - ferenck

Egy brit fogyasztóvédelmi csoport (Which?) figyelmeztette a vásárlókat, hogy legyenek óvatosak legújabb elektronikus termékeik kiválasztásánál, ugyanis egyes okos eszközök túlzott megfigyelő tevékenységére találtak bizonyítékokat. Forrólevegős olajsütőkről, intelligens konyhai gépekről, főként a…

Tovább

Működésre kész Dél-Koreai első kvantumszámítási csomópontja

A Yonsei Egyetem nagyon komoly teljesítményre képes, 127 qubites IBM-géppel a középpontban, létrehozta Dél-Korea első kvantumszámítási csomópontját (hub). A kvantumkomputernek háromméteres üvegkocka ad otthont, és közel abszolút zéró fokra (-273 Celsius-fok) hűtötték le. A csúcskategóriás…

Tovább

Elem nélküli szenzorok

A big datával az adat kvázi mindenhatóvá vált, a dolgok internete (Internet-of-Things, IoT) gyors növekedésével egyre többhöz és könnyebben férünk hozzá. Világunkat szenzorok, okos eszközök és szoftverek kapcsolják össze a számítási felhővel, lehetővé téve az adatmegosztás és elemzés új…

Tovább

Tesztelik az Amazon új szállítódrónját

Az Amazon megkapta az amerikai Szövetségi Repülési Hivatal (FAA) engedélyt szállítódronja kisebb, csendesebb változatához. Az engedély nagyobb távolságra és pilóták látókörén túli repülésre vonatkozik. Az Amazon Prime Air programja májusban hasonló engedélyt kapott, annyi különbséggel, hogy…

Tovább

Értelmetlenek az MI-modelleket összehasonlító referenciaértékek?

A gépi tanulás fejlődésének egyik fontos mutatója, hogy a begyakoroltatott modellek képesek-e a tanulás során nem tapasztalt problémákra eredményesen reagálni. Erre vannak a referenciaérték-tesztek (benchmarking). Csakhogy a tesztproblémák közül egyre több bekerült a képzési adatkészletekbe, amivel…

Tovább

Walt Disney: új részleg koordinálja a kiterjesztett valóság és a mesterséges intelligencia használatát

A Disney csoportot hoz létre a mostanában berobbant technológiák használatának koordinálására. Elsősorban a mesterséges intelligenciáról és a kiterjesztett valóságról (AR), valamint az AR és a virtuális valóság (VR) kombinációjáról, a kevert valóságról (mixed reality, MR) és a szintén az ebbe a…

Tovább

Mesterséges intelligencia és energiahasználat

A mesterségesintelligencia-fejlesztések energiaszükséglete közismerten nagy, és a jövőben az igény növekedni fog. Energetikai szakértők félelme, hogy a folyamat az energiaforrások kimerüléséhez vezethet, a félvezető-gyártásban kulcsszereplő Tajvan szigetén már pár éven belül komoly problémák…

Tovább

Változó színű és textúrájú 3D nyomatok

A többanyagos (multi-material) 3D nyomtatással lehetővé vált különféle anyagokból álló tárgyak egyetlen folyamatos fázisban történő printelése. Változatos színű és textúrájú, egyedire kidolgozott darabok hozhatók létre. Az eljárásnak azonban megvannak a maga korlátai: lassú és drága, a mostani…

Tovább

Miért riogatnak szakértők a mesterséges intelligencia veszélyeivel?

Több mesterségesintelligencia-kutató, fejlesztő fejezte már ki a terület gyors fejlődése miatti aggodalmát. A nem hozzáértők, esetleg MI-cégeknél dolgozó etikusok, filozófusok vagy történészek véleményét ugyan le lehet söpörni az asztalról, szakembereké viszont nem intézhető el…

Tovább

Az Nvidia új modellje legyőzhette a GPT-4o-t

Az Nvidia különösebb felhajtás nélkül új mesterségesintelligencia-modellt vezetett be a piacra október közepén. A nagyvállalat mérnökei szerint a Llama-3.1-Nemotron-70B-Instruct (ez a neve) az MI Chatbot Arénában felülmúlta a legmodernebb versenytársakat, például a GPT-4o-t (OpenAI) és Claude-3-at…

Tovább
süti beállítások módosítása