A Google frissítette a zeneszerzőknek és producereknek fejlesztett, kísérleti zenegeneráló mesterségesintelligencia-eszközeit.
A nagyvállalat a YouTube-bal közösen, 2023-ban indította útjára a szerzők, producerek és zenészek számára elérhető Lyria 1 és a Music AI Sandbox termékeket. Azóta profi muzsikusok is részt vesznek a fejlesztésekben, illetve a Lyria 1 az utóbbi hónapokban már a Vertex API-n, alkalmazásprogramozói felületen is hozzáférhető.
Míg az olyan zenegenerátorok, mint a Suno és az Udio alkalmi alkotóknak, lényegében bárkinek szánt MI-termékek, addig a Music AI Sandbox digitális audió munkaállomás jellegű felhasználói interfészével kifejezetten profik igényeit igyekszik kielégíteni. A megközelítéssel a Google az MI-t közvetlenül tehetséges hivatásos zenészek kezébe adja, egy kicsit úgy, mint ahogy az Adobe videósokkal, a Runway pedig filmproducerekkel létesített partneri kapcsolatot.
A nagyvállalat a napokban jelentette be két zenegeneráló appjának frissítését. Az egyik, a Music AI Sandbox eddig szöveges promptok alapján generált és módosított muzsikákat. Most viszont már verseket is megadhatunk neki bemeneti infóként, hogy aztán tetszés szerint énekkel vagy instrumentális zenével előállhasson.
A professzionális munkákhoz alkalmas 48 kHz audióanyagot állít elő. A felhasználó kulcstényezőket specifikálhat: többek között a tempót, a másodpercenkénti ütemszámot, hangszerelést, stílust, hangulatot és egyéb részleteket.
A Music AI Sandbox a frissített Lyria 2 zenegenerátoron alapul. A felhasználó a promptoknak megfelelő, nagyjából harminc másodperc hosszúságú, új klipeket készíthet vele. Inputként megadhatunk verseket is, meglévő klipeket bővíthetünk tovább, újrahangszerelhetünk részeket, átmeneteket, bevezetőket és befejezéseket generálhatunk.
A másik app, a másik Lyria modellen, a Lyria RealTime-on alapuló MusicFX DJ folyamatos zenefolyamot hoz létre, a felhasználó lejátszás közben módosíthat rajta. Promptokkal és más beállításokkal kontrollálhatjuk, változtathatunk a stíluson, stílusokat keverhetünk össze, hangszereket adhatunk hozzá, távolíthatunk el, gyorsíthatunk és lassíthatunk is rajta. A zene a beavatkozások, módosítások ellenére folyamatos marad.