Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Miért lett kék 1831-ben a Nap?

2025. január 24. - ferenck

1831-ben egy vulkánkitörés annyi kéngázzal árasztotta el az eget, hogy csaknem két Fahrenheit-fokkal lehűtötte a bolygót, éhínséget, pusztulást és társadalmi feszültségeket okozva. A hatás mértékéről mindent elmond, hogy az északi féltekén még a Napot is másként látták. Éltető csillagunk komor…

Tovább

2030-ig a vállalatok negyvenegy százaléka tervezi munkaereje a mesterséges intelligencia miatti csökkentését

A Világgazdasági Fórum (WEF) friss felmérése alapján egyes feladatok mesterséges intelligenciával történő automatizálása miatt a munkáltatók negyvenegy százaléka tervezi alkalmazottai számának csökkentését a 2025 és 2030 közötti években. Az alkalmazók hetvenhét százaléka azt is elmondta a globális…

Tovább

Gyarapodnak a gyakorlószövegek

A világ legjobb minőségű, a weben könnyen elérhető szövegeit már összegyűjtötték mesterségesintelligencia-modellek gyakoroltatásához. Így az új anyagok különösen értékessé válnak, ráadásul tudva azt, hogy a modellek mérete és adatétvágya egyre csak nő. A Harvard bemutatta az egyetem nyilvános…

Tovább

Háromezer éves megaerődről készültek szenzációs drónfelvételek a Kaukázusban

Új drónfelvételek alapján kiderült, hogy a Déli Kaukázusban felfedezett, mintegy háromezer éves erőd kb. negyvenszer nagyobb, mint korábban gondolták. Az új információ átírhatja a kelet-európai késő bronzkorra vonatkozó elképzeléseinket. A Dmanisis Gora nevű „megaerőd” valamikor Krisztus előtt 1500…

Tovább

Mit akarnak a nagy nyelvmodellek felhasználói?

A mesterségesintelligencia-használat módszereit vizsgáló hagyományos megközelítések, mint például a felmérések eredményei pontatlanok. Prózai ok miatt azok: a megkérdezettek elnagyoltan vagy a valóságtól kicsit eltérően beszélnek tevékenységükről. Az egyik legismertebb nagy nyelvmodell (LLM), a…

Tovább
süti beállítások módosítása