A GPT-3 nyelvi modell kereskedelmi forgalomba kerülésének első lépését a fejlesztő OpenAI – akkor még nonprofit kutatóintézet – 2019-es profitorientált vállalattá alakulása jelentette. Néhány hónappal később a Microsoft exkluzív kereskedelmi hozzáférést kapott a modellhez. A privát bétaváltozat 2020 közepén indult. A jelenlegi a Microsoft természetes nyelvet számítógépes kóddá alakító Power Apps fejlesztői platformját is működteti.
A GPT-3-at, a világ egyik legerősebb mesterséges intelligenciáját a Microsoft most közkinccsé teszi az Azure felhőszolgáltatáson, és így bővül az OpenAI által biztosított korlátozott hozzáférés.
Ezentúl nemcsak MI-fejlesztőcégek dolgozhatnak vele, hanem az egészségügyben, a gyártásban, a kormányzati szférában és más területeken szintén használhatják (de nem módosíthatnak rajta).
A bétaváltozatot fikciók, és szöveges leírásokon alapuló zenék, képek generálására is alkalmazták, több mint háromszáz alkalmazást fejlesztettek hozzá. A realisztikus prózaírásra képes modell örömmel, de félelemmel is töltötte el az MI-közösséget és az érdeklődőket. Most még nagyobb léptékű alkotások várhatók tőle.
A Microsoft viszont csak jól meghatározott és a vállalat felelősségteljes mesterséges intelligenciákra vonatkozó alapelveit betartó alkalmazásoknak biztosít hozzáférést – ezeknek az MI-knek korrektnek, megbízhatónak, átláthatónak, elszámoltathatónak és a személyes szférát tiszteletben tartónak kell lenniük.
A felhasználók a kívánthoz hasonló outputokat táplálnak a GPT-3-ba, amely például sporteseményekről készít majd összefoglalót, programozókat segíti a kódírásban, marketingeseket a kollektív agyalásban. Mindezek mellett, speciális szűrőkkel például videojátékokhoz, vagy vállalati kommunikációhoz is igazítható az MI által generált szöveg.
A rendszerhez tartozó más eszközök pedig azt garantálják, hogy mindenhol megfeleljen a helyi törvényeknek, a hálózatbiztonsági előírásoknak stb. Az új implementáció biztonsági monitoring- és elemzőfunkcióval is rendelkezik, amelyekkel kiszűrhetők a félreértelmezések és a visszaélések.