Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Kína-barát tartalmakat támogat a TikTok

2024. augusztus 28. - ferenck

A TikTokot az Egyesült Államok mindkét nagy pártja kritizálja, és az amerikai kongresszus elfogadta azt a törvényjavaslatot, mely szerint a kínai anyacég ByteDance-nek el kell adnia a közösségi médiumot.

Júliusban az USA Igazságügyi Minisztériuma a TikTokot tartalmak cenzúrázásával, valamint azzal vádolta, hogy szenzitív témákban (fegyvertartás, abortusz, vallás) gyűjti felhasználói véleményét.

tiktok_2.jpg

Augusztus elején az Igazságügyi Minisztérium és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság jogi keresetet adott be a közösségi médium ellen, mert szerintük megsértették a Gyermekek Online Adatvédelmi Törvényét.  

A Hálózat Járvány Kutatóintézet a Rutgers Egyetemmel közösen készített tanulmányban azt sugallja, hogy a TikTok algoritmusa a kínai kormányt támogató tartalmakat promótál. Állításuk szerint 2023-ban meggyőző és erős közvetett bizonyítékokat találtak, amelyek alapján a kínai kormány TikTok-tartalmakat manipulál.

tiktok0_2.jpg

A szerzők azonban elismerték, hogy az eredmények nem az állami manipuláció végleges bizonyítékai.

Azt is megállapították, hogy a TikTok algoritmusa a Kínai Kommunista Pártot pozitívan feltüntető anyagokat támogat, míg a közösségimédia-platform törli az ázsiai szuperhatalom kormányával szemben kritikus videókat.

A TikTokot gyakran használó 1200 amerikaival végzett felmérés alapján, az amerikai felhasználók ötven százalékának pozitívabb a véleménye a kínai kormányról, mint a közösségi platformot egyáltalán nem használóknak.

A kutatóintézet arra a következtetésre jutott, hogy a Kínai Kommunista Párt az algoritmikus befolyásolást termékeny információs műveletekkel kombinálva igyekszik tömeges méretben hatni felhasználói véleményekre és viselkedésre, és ez a TikTok esetében különösen sikeres. Az eredményekre hivatkozva, a kutatók keményebb TikTok elleni fellépésre sürgetik a szövetségi kormányt.

A TikTok először lakonikusan reagált a tanulmányra: fikciónak nevezték. Az anyacég szóvivője később elmondta, hogy a „szakértők által nem hitelesített, elhibázott kísérletet eleve úgy tervezték, hogy előre meghatározott, hamis következtetésre jusson.”

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr6118467849
süti beállítások módosítása