Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Háborús adatgyűjtemény mesterségesintelligencia-modellek gyakoroltatásához

2025. január 09. - ferenck

Minden jel arra utal, hogy a mesterséges intelligencia kulcsszerepet fog játszani a jövő hadviselésében. Ezt a prognózist szem előtt tartva, elmondható: Ukrajna komoly értéket jelentő forrásanyaggal, sokmillió órányi drónfelvétellel rendelkezik. Az anyagok óriási segítséget jelenthetnek csatatéri döntéseket hozó MI-modellek gyakoroltatásához.

A technológiát mindkét fél alkalmazza. Célpontokat azonosítanak vele, az embernél jóval gyorsabban néz át képeket.

ukrajna.jpg

Az OCHI nonprofit digitális rendszer a frontvonalban dolgozó több mint tizenötezer drón felvételeit szervezi rendszerbe, és elemzi. Eddig kétmillió óránál (228 évnél) tart. Adatai létfontosságúak lesznek a mai MI-t meghatározó gépi tanuláshoz. Táplálék az MI-knek, kétmillió órával egészen természetfelettivé válhatnak – véli Oleksandr Dmitriev, az OCHI alapítója.

Harci taktikákat, célpontok észlelését, fegyverrendszerek hatékonyságának felbecslését tanulhatják meg belőlük. Röppályák és szögek, a matematikává alakított adatok eredményesebbé teszik a fegyvereket.

ukrajna0_1.jpg

A 2022-ben kidolgozott rendszer eredetileg katonai vezetőket segített a csatatér átfogóbb áttekintéséhez. Később rájöttek, hogy a drónvideók a háború rögzítésére is alkalmasak, és elkezdték tárolni őket. A gyűjtemény napi öt-hat terabájt anyaggal bővül. Dmitriev elmondása alapján meg nem nevezett külföldi szövetségesek is érdeklődnek az OCHI iránt.

Nem meglepő, hiszen ennyi adatból rendszerek megtanulják azonosítani azt, amit látnak, és a következő szükséges lépéseket is. Az ember intuitíven teszi ezt, gépeket viszont be kell gyakoroltatni természetes akadályok, csapdák elkerülésére.

Az adatmennyiség mellett a képminőség is nagyon fontos, mivel az MI-modellek alak/forma és színek alapján azonosítják a célpontokat. Amerikai katonai vezetők és drónfejlesztők ukrajnai felvételek helyett viszont inkább a csendes-óceáni helyszíneket részesítik előnyben, mert az USA elsőszámú katonai riválisának nem Oroszországot, hanem Kínát tekintik.

Egy másik ukrán rendszer, a Védelmi Minisztérium által fejlesztett Avengers drón- és CCTV-videókat gyűjt és rendez össze. A minisztérium érthető okokból nem közöl róla infókat.      

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr7618765374
süti beállítások módosítása