Amerikai robotfejlesztő cégek (Agility Robotics, Boston Dynamics, Tesla) nemzeti robotikastratégiát javasolnak, az iparág promótálására összpontosító szövetségi irodával. A kezdeményezéssel arra reagálnak, hogy Kína nemzeti prioritásként kezeli az intelligens robotok készítését.
A vállalatok képviselői washingtoni döntéshozókkal találkoztak, és javasolták a globális versenyhez alkalmazkodó stratégia kidolgozását következőgenerációs intelligens robotokhoz. Felhívták a figyelmet, hogy az összeszerelő üzemben dolgozó első ipari robot New Jerseyben, 1961-ben állt munkába, azóta viszont a ma is nagyhatalom Japán átvette a vezető szerepet, és a területen az Európai Unió szintén meghatározó szereplő. Az utóbbi évtizedekben pedig Kína halad a legölesebb léptekkel.
A következő robotgenerációt mesterséges intelligencia fogja működtetni, és az USA-nak jó esélye van a verseny megnyerésére – állították Washingtonban a szakemberek. MI-ben és robotikában is jól állnak, a győzelemhez viszont nemzeti stratégia kellene – hangsúlyozták. Segítene a gyártáson, a termelés méretezéséhez, a robotok fizikai MI-megvalósulásként történő alkalmazásához. Kínának és más országoknak már megvannak a tervei, és átfogó stratégia nélkül az Egyesült Államok a robotikai verseny mellett, az MI-rivalizálásból is vesztesként kerülne ki.
Adókedvezményeket, szövetségi szinten támogatott képzési programokat, az akadémiai kutatások és a kereskedelmi innováció anyagi finanszírozását javasolják. Mindezekhez új központi iroda szükséges, mert a globális verseny egyre gyorsabb, és a technológiai is napról napra komplexebbé, kifinomultabbá válik. Ráadásul a kínai vállalatok rövid idő alatt férnek hozzá komoly anyagi erőforrásokhoz. Az USA-ban nincs feltétlenül így, pedig hasonlóra lenne szükség, az amerikai vállalkozó szellemet és a technológiát így lehetne a legeredményesebben összekapcsolni.
A gyártókapacitás kulcstényező, mert ha fejlesztünk egy robotot, rögtön felmerül a kérdés, hogy ki fogja tömegesen gyártani – magyarázza Jonathan Chen, a humanoid roboton dolgozó Tesla Optimum menedzsere.
A gyárban és más ipari környezetekben dolgozó robotok legnagyobb piaca Kína, 2023-ban 1,8 millió robot dolgozott ezekben az üzemekben. Ennek ellenére még mindig Japán és Európa uralja a gyári robotok világpiacát, bár a kínai belső piac szélvészgyorsan bővül.
Mivel masszív kereskedelmi forgalmazásuk még várat magára, az új megoldások, a humanoidok és más állatokról mintázott szerkezetek értékesítése nehezebben követhető nyomon. De a robotikát más technológiákkal integráló Kína ezekben a szegmensekben is gyorsan fejlődik.
Egyelőre csak az tűnik biztosnak, hogy a közeljövőben aligha látunk kínai robotseregeket amerikai gyárakban, de kínaiakban sem amerikaiakat.