Miután valamikor a jövőben elterjednek, a kvantumszámítógépek jelentős mértékben átalakítják az infokommunikációt, kiterjesztik a lehetőségeit. Jelenleg főként gyógyszeripari és vegyészeti kutatásokban, potenciáljuk minimumánál is kevesebbet kiaknázva használják őket. Globális piacuk viszont folyamatosan nő, előrejelzések szerint 2030-ra eléri az 515 milliárd dollárt.
Mely szervezetek (vállalatok és oktatási intézmények) a mai kutatásfejlesztések főszereplői?
Az IBM elsőként dolgozott ki szupravezető kvantumbiteket, kínált szolgáltatásként kvantumszámításokat. 2024-es Condor chipjük, több mint ezer qubittel, jelenleg az egyik legerősebb hozzáférhető kvantumprocesszor.
A Google Quantum AI 2010-ben deklarálta elsőként a kvantumfölényt: az akkor 51 qubites gépük hagyományos komputerrel megoldhatatlan problémát abszolvált. 2024-ben szintén bejelentették a kvantumfölényt. Legújabb (Willow) kvantumchipjük ugyan csak 105 qubites, viszont komoly előrelépés a hibakorrekcióban.
A Microsoft Azure Quantum legújabb processzora, a Majorana 1 topológiai qubitjeivel új megközelítést kínál az instabilitás kezelésére. A Google-hoz hasonlóan felhőszámítás-alapú kvantummegoldásokat kínálnak.
A Kínai Tudomány és Technológia Egyetem Zuchongzhi-2 gépe 2019-ben a Google gép kétszázával szemben, húsz perc alatt teljesített egy, a kvantumfölényt igazoló számítást. A nemrég bemutatott Zuchongzhi-3 ma a világ egyik leggyorsabb kvantumszámítógépe.
A kanadai D-Wave startup a kvantumszámítógép kereskedelmi alkalmazásainak egyik úttörője, konkrétan az első kereskedelmi forgalomban megvásárolható kvantumkomputer, a 2011-es D-Wave One fejlesztője. Fejlesztési módszerük az optimalizálásra összpontosít.
Az Intel kvantumtechnológiájának központi eleme a szilícium spin qubiteket használó Tunnel Falls processzor a többi jelenlegi „egzotikusabb” technológiánál még mindig könnyebben méretezhető és költséghatékonyabb klasszikus félvezető infrastruktúrára épül.
A Quantinuum a Honeywell kvantumszámítás-kutatási részlege és a Cambridge Egyetem Cambridge Quantum startup összeolvadásából jött létre. Ők fejlesztették az első ioncsapdás processzort és a legkomplexebb vállalati csomagokat is. A technológia kutatólaborból az iparba való átmenetére összpontosítva, hardver- és szoftvermegoldásokon egyaránt dolgoznak.
A kaliforniai Rigetti Computing üzleti alkalmazásokra kész, klasszikus-kvantum hibridmegoldásokat kínál. Az elméleti kvantumfölény, elvi célok helyett a technológia jelenlegi használatára összpontosítanak. Praktikusan gondolkoznak, minél előbb akarják látni a területbe fektetett anyagiak megtérülését.
A Kína Telekom Kvantumcsoportja által fejlesztett 504 qubites Tienyan-504-et, az ország legnagyobb és leghatékonyabb kvantumgépét kvantumszolgáltatásokat kínáló felhőplatformba tervezik integrálni. A terület kínai úttörője, a QuantumCTek felvásárlásával a kommunikációra és a biztonságra is komoly figyelmet szentelnek, és ezeken a területeken is kínálnak szolgáltatásokat.
A marylandi IonQ startup az ioncsapda-technológia egyik úttörője. A piacon is sikeres cég kvantumszámítási szolgáltatásokat kínál.