Az MI-kutatás újabb állomásaként egy algoritmus hihető szövegeket generál, emberszerűen fejezi ki magát angolul. Viszonylag szabadon dolgozik, mert nem író, nem újságíró, hanem költő, bár esetében találóbb a kissé pejoratív hangzású poéta szó.
A Microsoft és a Kyoto Egyetem kutatói ugyanis verseket író mesterséges intelligenciát fejlesztettek. A gépköltő viszont hiányosságai és a gyakran megmosolyogtató tartalmak ellenére elég jónak bizonyult ahhoz, hogy megtévessze az ember-, illetve MI-mivolta felett dönteni hivatott online bírákat.
Többezer leírással és versekkel társított képen gyakorolt, s tanulta meg a képek és a szövegek közötti összefüggéseket, vizuális mintázatokat, rímeket és a verseket átélhetővé, mélyebbé tevő más nyelvi eszközöket, például metaforákat, színek és érzelmek kapcsolatát stb.
A tanulási folyamat után képekhez kellett verseket költenie – nem egyszerű leírásokat, nem is algoritmikus nonszenszeket, hanem valódi lírát. Az eredmény felemásra, több esetben algoritmikus nonszenszre sikerült.
Egy példa: „Az eső birodalma / Szürke ég és felhő / Nyugodt és békés / Engedélyezett biztonság.”
És egy másik: „Meghasadt szívű / Szénszállító teherautó vagyok / Nincs hangom / A szívem hangja / Nem vagyok.”
Következő lépésben a kutatók el akarták dönteni, hogy egy átlagolvasó érzékeli-e, hogy MI a szerző.
Egyfajta Turing-tesztet végeztek.
A gépi és az emberi intelligenciát sikeresen integráló online Amazon-szolgáltatást, a nevével Kempelen Farkas trükkös sakkautomatája előtt tisztelgő Mechanikus Törököt hívták segítségül, majd a „zsűrit” két részre, általános felhasználókra és irodalmi tanulmányokat végzett szakértőkre osztották.
Hol képekkel, hol képek nélkül mutatták meg nekik a verseket. Ki kellett találniuk, ki a szerző: ember vagy MI. Ha a képet is látták, és a verset is olvasták, a szakértők, képek nélkül viszont a „laikusok” teljesítettek jobban. Mindkét csoport eredményesebben azonosította az ember által írt verseket, mint az új MI költeményeit, sőt, utóbbi esetben többször hibáztak, mint ahányszor eltalálták a szerzőt.
És ez csak a kezdet, mert nyilvánvaló, hogy a technológia fejlődésével az algoritmusok versírásban is sokat javulnak, hitelességben előbb-utóbb elérik a hirdetéseket generáló programok vagy az ügyfélszolgálati chatbotok szintjét.