Robotok egészségügyi használata nem újkeletű, a diagnosztikától a sebészetig, idős személyek folyamatos megfigyelésétől a gyógyszeradagolásig, ma már több területen fogják munkára őket.
Tevékenységük jelentős része adatgyűjtésből és -továbbításból áll, mint ahogy a legújabb kínai példa is szemlélteti.
A Walklake nevű robot reggelente a hatalmas ország több mint 2 ezer óvodájában vizsgálja meg a gyerekeket. Szemben kell állniuk vele, szerencséjükre a szkennelést röpke 3 másodperc alatt elvégzi.
Betegségekre, például torokgyulladásra, megfázásra, kéz-, láb- és fejbajokra utaló jeleket keres rajtuk. Ha valami rendelleneset észlel, értesíti az óvoda illetékes személyeit, ők döntik el, hogy hazaküldik vagy ott tartják az érintett gyerekeket.
A robot kamerákkal és szenzorokkal vizsgálja őket. Alkalmazása azon az ötleten alapul, hogy óvodai járványok elterjedése így könnyebben megelőzhető, ráadásul minimális időt vesz el a gyerekek napjából.
„Lehetővé teszi az egészségi állapot jobb megfigyelését. Különösen azokon a helyeken hasznos, ahova sokan járnak, viszont nincs elég képzett egészségügyi szakember” – nyilatkozta Karen Panetta, a Tufts Egyetem kutatója.
A színesre festett, dobozszerű Walklake ártatlan és szórakoztató kinézetű gép, kicsit úgy néz ki, mintha képregény lapjairól vagy rajzfilmből került volna a kínai óvodákba.
Alkalmazása viszont megosztja a szakembereket.
Egyesek szerint kifejezetten jót tesz az óvodáknak és a jövőben esetleg egyéb oktatási intézményeknek is, mások viszont a személyiségi jogok (privacy) megsértését, az azokkal való visszaélés lehetőségét látják benne, és az utóbbi esetben a gyerekes küllemű robot akár rémálom-forgatókönyvek főszereplője is lehet.
Hackerek bármikor megtámadhatják, kényes adatokhoz férhetnek hozzá rajta keresztül. Ugyanakkor nagyon tetszhet a gyerekeknek, és azt akarhatják, hogy minden nap érintkezzenek vele, azaz önkéntesen rendszeres egészségi vizsgálatnak vetik alá magukat – véli Joanna Bryson, az angliai Bath Egyetem számítástudományi szakembere.