Gyakran tesszük fel magunknak a kérdést, hogy milyen lesz a jövő. Egy bostoni (egész pontosan Cambridge, Massachusetts) parkba látogatók egy borongós őszi délelőtt választ kaptak rá, legalábbis az MIT (Massachusetts Institute of Technology) diákjai felvillantottak valamit a holnapból, a járókelők legalábbis láthatták a holnap egyik olvasatát.
Sokkal békésebb, derűsebb és szórakoztatóbb jövőt, mint a hollywoodi filmekben vagy az új Terminátorban.
A felsőoktatási intézmény Biomimetika Laboratóriuma videóra vette amint a geekek kört formáltak, mindegyik távirányítóval irányított egy-egy bukfencező, szaltózó, ugráló, focizni próbáló mini robotot, összesen kilencet az őszi levelek között.
A gépek az egyetem évek óta fejlesztett Mini Gepárd szerkezetei, könnyű és moduláris négylábúak. A Boston Dynamics keretében indult projekt idei legfőbb eredménye, hogy megtanultak bukfencezni, és a videóból kiderül: a laborban komolyan gondolhatják a gyártást, talán el is kezdődött, mindenesetre kilenc példány van már.
Tömegük 9 kiló, 12 elektromos motor hajtja őket, másodpercenkénti 2,5 méter, óránként 9 kilométer sebességgel futnak. Példányonként akkorák, mint egy közepes méretű kutya. Mindegyiket manuálisan, RC kontrollerszerű szerkezettel vezérlik.
Sangbae Kim, a labor igazgatója elmondta, hogy a botokat különféle kutatási célokra használják, rugalmasságot és egy kis keménységet megkívánó problémák megoldását tesztelik velük. A moduláris kivitelezés lehetővé teszi a meghibásodott részek cseréjét, masszív vázuk pedig biztosítja, hogy a gépek túléljék az összeütközéseket, hanyatt vágódásokat stb.
„A Mini Gepárd mérete kb. tökéletes. A 9 kiló tömeg nem túl kicsi, de nem is elég nagy ahhoz, hogy veszélyes vagy törékeny legyen. Úgy terveztük, hogy feldolgozza az ugrások, talpra érkezések stb. hatását” – nyilatkozta Kim.
A technológia több részterületének beérésével, egyre többen fejlesztenek négylábú robotokat. Legismertebb példányuk a Boston Dynamics, szeptemberben ipari és kutatómunkára kölcsönzött Spot nevű gépe.
Egyelőre főként munkák figyelésére használják, és ezekben a feladatkörökben, például olajfúró toronynál olcsóbb és biztonságosabb is ember helyett robotot alkalmazni. A közeljövőben viszont új munkaköröket találhatnak, például csomagokat szállíthatnak házhoz, járőrözhetnek stb.
Mini Gepárdék viszont még csak bukfencezni és ugrándozni tudnak.