Az ENSZ új klímaügyi jelentése alapján a század végéig akár 2,5 fokkal is nőhet a bolygó átlaghőmérséklete. A 2015-ös Párizsi Egyezményben 1,5 fok szerepel, és egyértelmű, hogy a 2,5 katasztrofális következményekkel járna. (Már a mostani 1,1 fokkal is mindinkább érezzük a változásokat.)
A sztratoszférikus aeroszol injekció, mesterséges intelligenciával támogatott klimatikus geomérnökség lehet az egyik megoldás. A művelet során a napfényt nagyon magas mennyiségben visszaverő részecskéket szórnak az atmoszférába. A bolygó fényvisszaverő képességének növelésével lelassíthatjuk a napfény melegedésének ütemét, amivel több időnk marad a széndioxid-kibocsátás csökkentésére, hatékony módszerek alkalmazására.
A mesterséges intelligencia több szempontból is fontos szerepet játszhat ebben a műveletben.
Az aeroszolokat valószínűleg speciális repülőgépek szállítják majd. Nagy magasságban közlekedő autonóm drónok specifikációinak kidolgozása kifejezetten MI-nek való feladat.
Az aeroszolok bolygónk éghajlatára gyakorolt hatásait még alig értjük, sötétben tapogatózunk velük kapcsolatban. Az átlaghőmérsékletnek csökkennie kell, de mi van, ha egyes régiókban gyorsabb a csökkenés, míg másokban folytatódik a felmelegedés? Hogyan befolyásolja mindez a termést, az esők savasságát, a széláramot és sok minden mást?
A kérdések megválaszolására és a hatások modellezésére tökéletes lehet a gépi tanulás, nélküle nehezen elképzelhető bármilyen hasznos és gyorsan alkalmazható megoldás.
Ha ismerjük a sztratoszférikus aeroszolok potenciális éghajlati hatásait, valamint a különféle aeroszolok közötti különbségeket, a megerősítéses tanuláshoz hasonló optimalizáló technikákkal dönthetjük el, melyik aeroszolt, mikor és hol használhatjuk úgy, hogy az a bolygó javát szolgálja.
A használat csak akkor válik realitássá, miután minimum mindezeket a kérdéseket megválaszoltuk.
A sztratoszférikus aeroszol injekciót több szempontból, de leginkább morális alapon és az előre nem látható kockázatok miatt kritizálják. Az MI és kutatók közös és aprólékos munkájával vagy háttérbe szoríthatók ezek a hangok, vagy a technológiáról derül ki, hogy tényleg kockázatos.