Elterjedt álláspont, hogy a klímaváltozás elleni harc legnagyobb reménysége a mesterséges intelligencia, az új és a születőben lévő MI-technológiák. Kérdés, hogy az óriási hype mellett mennyi erre a tényleges esély.
A Világgazdasági Fórum szerint az MI hozzájárulhat a küzdelemhez, a Google és a Boston Konzultációs Csoport az üvegházhatású gázok öt-tíz százalékos csökkenését várja a technológiától, és az ENSZ is fontos szerepet szán neki stratégiai fejlesztési programjai megvalósításában.
Mások kevésbé optimisták, például a nagy gépitanulás-rendszerek masszív energiafogyasztását emlegetik. Az MI mainstreammé válásával sem mindig a környezetbarát megoldások járnak jól: az Uber-féle technikákkal háttérbe szorulnak az energiatakarékosabb közösségiközlekedés-formák stb. A lakosság szegényebb rétegei pedig eleve idegenkedhetnek az új technológiák magasabb belépési költsége miatt.
De mi történt eddig a valóságban? – teszi fel a kérdést Bernard Marr jövőkutató, majd pozitív mezőgazdasági alkalmazásokat hoz fel példaként: élelmiszergyártás környezeti hatásainak csökkenése, farmerek valósidejű figyelmeztetése a gyors időjárás-változásra, a termés minőségi és mennyiségi növelése mesterségesintelligencia-megoldásokkal.
Az MI a jéghegyek csökkenését sokkal gyorsabban képes nyomon követni, mint a humán megfigyelő, fontos klimatikus előrejelzéseket végez, és a hulladék újrahasznosítására, a folyamat közbeni metán-kibocsátás minimalizálására is ideális.
A környezetbarát okosváros-projektekben szintén fontos szereplő, segít a tervezésben, a hulladék és a légszennyezés csökkentésében, dugók elkerülésében. A korlátlan mennyiségű tiszta energia előállításáért is rengeteget tehet.
A pozitív példák alapján megállapítható, hogy az MI potenciálisan legalább segíthet a klímakrízis veszélyeinek csökkentésében, viszont az energiafogyasztással is kellene kezdeni valamit. Marr szerint nem szabad csodafegyverként tekinteni rá, mert a technológia egyedül nem fogja elhozni a változást.
Szerencsére egyre több az éghajlatváltozás elleni „valóvilág” MI-alkalmazás: tisztaenergia-források keresésében, klímatudatosságunk maximalizálásában stb. segítenek.