Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Egyre magasabb a mesterséges intelligenciával foglalkozó szakemberek fizetése

2023. szeptember 28. - ferenck

Hiába nő a kereslet, nincs elég jól képzett, tehetséges mesterségesintelligencia-szakember. A munkaerőhiány miatt az alkalmazók egyre magasabb fizetéseket kínálnak, így próbálják magukhoz csábítani a szükséges képességekkel és tapasztalattal rendelkező munkakeresőket. A kereslet növekedéséről, a…

Tovább

Hetvenöt százalékkal csökkenti a szorongást egy alakváltó labda

„Fizikai műtárgy a jólét támogatásához” (PAWS) a neve az angliai Bath Egyetem informatikusa, Alexz Farrall fejlesztésének, egy alakváltó labdának. A relaxációs célú, „okos” játékszerrel személyesebbé tehető a lélegzés, így pedig sokat segít a szorongás csökkentésében. (Jóléten ezúttal ne gazdagságot…

Tovább

Könnyebben összehangolhatók a felhőalapú játékokhoz használt eszközök

A felhőalap-játékok lényege, hogy a számítási felhőből, távolról játszhatók. Népszerűségük a világjárvány alatt, a karantén idején addig nem tapasztalt mértékben megnőtt, és a pandémia enyhülésével sem ért véget. A növekedéshez a Covod-19 miatti leállások okozta játékhardver-hiány szintén…

Tovább

Szintetikus bemondók szerepelnek ázsiai híradókban

Az ezredforduló környékén jelent meg a szintetikus tévébemondók első generációja, bár virtuális karakterek, például az 1980-as évek legendás cyberpunk sztárja, Max Headroom és más nem húsvér sztárok korábban is szerepeltek médiumokban. A második nagy hullám 2018 körül kezdődött, amikor a kínai…

Tovább

Emberi szinten azonosít szagokat egy mesterséges idegháló

Az amerikai Osmo mesterségesintelligencia-fejlesztő vállalat, a philadelphiai Drexel Egyetem és a Monell Vegyi Érzékközpont az emberi szaglást utánzó mesterséges ideghálót fejlesztett. Az MI pontosan előrejelezte, hogy a teszt önkéntesei milyen szagokat fognak érezni. Teljesítményéről sokat elmond,…

Tovább

A digitális és az analóg világ legjava egy energiahatékony rendszerben

Az agyunk által feldolgozott és tárolt, folyamatos információáramlás analóg világában élünk, eszközeink viszont ugyanabban az időben digitálisan végzik ugyanezt. A svájci EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) kutatói a folyamatos analóg feldolgozást és a digitális eszközök precizitását…

Tovább

Mozgásrögzítéssel követett madár- és rovarrajok

A negyed kosárlabda-pályányi „okos pajta” (Smart Barn) a német Max Planck Állatviselkedés Intézet projektje, laboratóriummá átalakított istálló, ahol mozgásrögzítő kamerák teljes madár- és rovarrajok tevékenységét követik nyomon. Inkább emlékeztet egy hollywoodi stúdióra, mint egy pajtára,…

Tovább

Elfogultak-e a gépilátás-rendszerek?

A Meta, a Facebook anyacége nyílt forrású adatsort tett közzé, hogy tesztelhető legyen a fényképeken és videókon objektumokat észlelő és csoportosítható gépilátás-modellek elfogultsága. A „Korrektség a gépi látás kiértékelésében” (FAirness in Computer Vision EvaluaTion), a FACET (aspektus) 32 ezer…

Tovább

Egy halott csillag felfalja és kozmikus ágyúgolyónak használja a vetélytársát

Csillagászok lenyűgöző, társcsillagáról az anyagot évtizedek óta lebontó és a világűrbe „kozmikus ágyúgolyókként” kilövő pulzárt fedeztek fel. A pulzárok halott csillagok erősen mágneses, elektromos impulzusokat meglepően szabályos időközönként kibocsátó maradványai. A mintegy 4500 fényévre lévő…

Tovább

Hogyan használjuk a mesterséges intelligenciát a klímaváltozás ellen?

Évről évre egyre inkább érezzük a klímaváltozás negatív hatásait, és egyértelmű: innovatív megoldások kellenek a probléma kezelésére, a következmények csökkentésére. Ezek egyike a mesterséges intelligencia. Bernard Marr világhírű jövőkutató áttekintette, hogy mit tehetünk az MI-vel, hogyan…

Tovább
süti beállítások módosítása