Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Tovább növekszik az adatközpontok károsanyag-kibocsátása

2024. december 27. - ferenck

2018 óta megháromszorozódott az adatközpontok károsanyag-kibocsátása. Az egyre összetettebb mesterségesintelligencia-modellek nyilvánossá tételével a jövőben emelkedni fognak a számok – derül ki egy friss tanulmányból.

A Harvard Egyetem kutatói az Egyesült Államok adatközpontjainak 78 százalékát, 2132 létesítményt vizsgáltak a tanulmányhoz. A szerversorokkal telepakolt központokban gyakoroltatják a modelleket, és minden egyes ChatGPT stb. lekérdezéskor is kőkeményen dolgoznak a gépek. Azaz, rengeteg energia megy el a szerverek működtetésére, hűtésére.

energiahasznalat.jpg

A 2024 augusztusával zárult tizenkét hónapban 105 millió köbtonna széndioxidot, a nemzeti átlag 2,18 százalékát bocsátották ki a központok.. Összehasonlításként: ugyanebben a periódusban a belföldi légi járatok 131 millió köbtonna széndioxidot generáltak. Az USA-ban használt összes energia 4,69 százaléka az adatközpontokhoz köthető, ami duplázódást jelent 2018-hoz képest.

Nehéz megállapítani, hogy a ChatGPT 2022 végi berobbanása óta mekkora az MI pontos felelőssége a számokban. Az adatközpontok rengeteg és változatos típusú adatot dolgoznak fel, honlapokat hosztolnak stb. Mindenesetre a kutatók szerint az MI miatti kibocsátás valószínűleg gyorsan nő.

energiahasznalat0.jpg

A növekedés exponenciális lehet, és mivel sok adatközpontnak szénbányász régiók, például Virginia ad otthont, ezeken a területeken a „szénintenzitás” jóval erősebb, mint másutt, 48 százalékkal magasabb az országos átlagnál. Összességében pedig az amerikai központok 95 százaléka a nemzeti átlagnál koszosabb energiaforrások közelében épült.

Ezek az energiaforrások, szemben a megújulókkal, a nap huszonnégy órájában, a hét minden napján rendelkezésre állnak. Politikai előnyök, kedvezőbb adózás, lokális kedvezmények szintén fontos szerepet játszanak a helyszín-választásban.

Az egyszerű szöveges modelleket követően megjelent multimodálisak, például a Sora (OpenAI), a Veo (Google) vagy a Movie Gen (Meta), illetve a zenegenerátorok (Suno, Udio) terjedésével drasztikus fogyasztás-növekedés várható.

A kutatók portált nyitottak, ahol nyomon követhető az adatközpontok károsanyag-kibocsátása. A környezetvédelem és a fenntarthatóság-tudatos közösségek részéről óriási nyomás nehezedik a Big Techre, amivel már rövidtávon is kezdeniük kell valamit. 

A kutatók szerint a közeljövőben viszont nem várható semmilyen ezirányú szabályozás. Közben egyre több nagyvállalat igyekszik a nukleáris energiával kiváltani az üvegházhatású gázok kibocsátását. A Meta december harmadikán jelentette be, hogy partnereket keres, a Microsoft 2028-ig újranyitja a Three Mile Island erőművet, míg az Amazon októberben kötött szerződést érintett szereplőkkel.

Biztonságos atomerőművek MI-célú üzemeltetéséig azonban hosszú évek telhetnek el. A közvélemény támogatása csak nagyon lassan nő, bár Donald Trump megválasztott elnök is beállt melléjük. És persze az USA-n kívül is van élet, környezeti szempontból kevésbé skrupulus délkelet-ázsiai országok, mint Malajzia, Indonézia, Thaiföld és Vietnam felé szintén kacsingatnak a nagy MI-fejlesztők.  

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr118755116
süti beállítások módosítása