A dél-koreai kormány előrébb hozta a világ legnagyobb félvezető csomópontja, a Yogan Nemzeti Félvezető Ipari Komplexum építésének kezdetét – most 2026 decembere a startdátum.
A tervezési folyamat részeként, a Földügyi, Infrastrukturális és Közlekedési Minisztérium a klasztert nemzeti komplexummá nevezte ki, felgyorsította a hatósági jóváhagyásokat, hogy megkönnyítse az építkezés az eddigi elképzeléseknél évekkel korábbi elkezdését. Az újragondolt ütemezés alapján a létesítmény 2030-ban lesz működőképes.
7,28 millió négyzetméteres területen fog állni, a nagyobb ipari szereplőktől (Samsung, SK hynix stb.) 246.4 milliárd dollár befektetéssel számolnak. Hatvannál több anyagok, alkatrészek és felszerelések beszállító-specialista kis- és középvállalat szintén támogatja anyagilag a létesítményt.
A komplexum hat nagyméretű félvezető-gyártó telepnek, három erőműnek és a dolgozók szállását jelentő lakóépületeknek, kisebb városnak ad majd otthont. Mintegy tizenhatezer lakásról van szó, parkokkal és a munkaerő jólétét segítő egyéb létesítményekkel.
Az előrejelzések alapján 1,6 millió személy dolgozhat majd a komplexumban. A tervek először 2024 januárjában láttak napvilágot, amikor a Samsung és az SK hynix bejelentette, hogy 471 millió dollárnyi összeget terveznek beruházni egy új chip csomópont építésébe. Tizenhárom üzemben gondolkoztak, havi 7,7, éves szinten 92,4 millió szilíciumostya (wafer) gyártásával 2030-ban.
A mostani modellben hat lett a tizenháromból, és egyelőre nem tudni, hogy ez mennyire befolyásolja a gyártókapacitást. Elképzelhető, hogy nagyobb lesz a termelés, és a környezeti lábnyom is.
A projekt célja, hogy Dél-Koreát és vezető nagyvállalatait előnyös helyzetbe hozza egy egyre kompetitívebb területen, illetve kielégüljön a csúcstechnológiás chipek iránti növekvő igény.
A világgazdaság főszereplői, mint az Egyesült Államok, Kína, az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Japán, Tajvan, a Közép-Kelet és India sokat invesztál félvezető iparába, és az ellátási láncot is igyekeznek biztonságosabbá, átláthatóbbá, lokálisabbá tenni. Dél-Koreának lépnie kellett, hogy megőrizze globális versenyképességét – magyarázza az illetékes minisztérium.