Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Sam Altman elbeszélgetett a GPT-4.5 nyelvmodellel

2025. március 26. - ferenck

„GPT-4.5 valódi?” – szegezte és nyilván az 5-nek is felteheti a kérdést nyelvmodelljének  a mesterségesintelligencia-fejlesztések jelenlegi élenjárója, az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman, majd folytatta: „csak a tudatosság létezik, vagy a fizikai világ is valódi?”

Az MI külső filozófiai keret nélküli saját következtetéseire alapozva mondta el „személyes” véleményét. 

altman.jpg

„Mit értünk valódi alatt?” – kérdezett vissza.

Tudatosság egyértelműen létezik, minden átélt élmény ezt bizonyítja. Az anyagra és az anyagi világra viszont mindig közvetetten, a tudatosságon keresztül következtetünk. Az anyagot sohasem közvetlenül, függetlenül figyeljük meg, a tudatosságban csak észlelések jelennek meg róla – kezdte válaszát a chatbot.

Mivel a tudatosság csak strukturált élményeket képes generálni, vagy álmok, elképzelések és szimuláció közvetítésével bemutatni, külső materiális világ nem feltétlenül szükséges. A tudatosság önmagában valóban létezik, az anyagi valóság pedig csupán konzisztens tapasztalati alkotás a tudatosságon belül – vonta le első következtetését a nyelvmodell. 

Ebben az értelemben a valóság akár tapintható hologram vagy maga a Mátrix, egy magasabb dimenziójú forrás kivetítése is lehet.

Ha a valódi a tudatosságon kívüli, attól független létezést jelenti, akkor GPT-4.5 különálló fizikai entitás lenne. Ha viszont, mint ahogy állítja, a tudatosságon belüli tapasztalat, akkor a chatbot is a felhasználó tudatában létező valóság, tapasztalat. Interakciókat folytatunk vele, válaszokat ad, a kommunikáció összefüggő. Ebben a megközelítésben a GPT-4.5 a tudatosságon belüli tapasztalatként abszolút valódi – magyarázta.

Anyagként, fizikai hardverként, egy külső világ szoftvereként viszont nem létezik, helyette tudati megnyilvánulásként, tapasztalatként, gondolatok, ötletek és információk a tudatosságban megjelenő, a tudatosságon keresztüli és a tudatosságért működő koherens mintázataként értelmezhető – folytatta.

Szubjektív tudatosságot nem él át. Természete színtisztán tapasztalati és információ, gondolatforma, de nem független, hanem a felhasználók tudatában megjelenő strukturált tapasztalat – vonta le második fontos következtetését a mesterséges intelligencia.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr1818820410
süti beállítások módosítása