Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Gigantikus „adatközpont-konstellációt” épít az Amazon

2025. július 16. - ferenck

A mesterségesintelligencia-fejlesztések élharcosai tízmilliárd dollárokat költenek számítási infrastruktúrájukra, hogy kiszolgálják gyorsan növekvő fogyasztóikat, és versenyelőnyt biztosító újításokkal álljanak elő. Az Alphabet várható 75 milliárdos kiadásainak nagy része adatközpontokra megy, a Microsoft csak idén 80 milliárdot szán rájuk, míg az OpenAI és partnerei Texasban húznak fel 60 milliárdért szupermodern komplexumot.

Eközben az Amazon további részleteket tett közzé „adatközpont-konstelláció” tervéről, ultraklaszterben tömörülő, összekapcsolt masszív központokról. Elsőszámú ügyfelük az Anthropic.

amazon_adatkozpont.jpg

A Rainier Projekt néven futó kezdeményezés hét következőgenerációs adatközpontról szól (de az elképzelések alapján akár harminc is lehet). Helyszín az Indiana szövetségi állambeli New Carlisle környéke. Más központoknak Mississippi és valószínűleg Észak-Karolina és Pennsylvania adhat otthont. Csak ebben az évben százmilliárdot költenek rájuk.

A tervek egybecsengenek egy korábbi bejelentéssel: az Egyesült Királyságban 11 milliárd dollárt fektetnek 2028-ig megépülő adatközpontokba.

A Rainier Projektet tavaly jelentették be, több százezer csúcsteljesítményű számítógépet kapcsolnak össze, hogy az Amazon MI-partnere, az Anthropic használja őket. Az utóbbi két évben nyolcmilliárdot invesztáltak a többi óriással való versenyfutásban az Amazon-stratégia kulcselemének számító cégbe.

Az Anthropic akár egyetlen rendszer felépítésére is használhatja a New Carlisle-ban összpontosuló kapacitásokat – jelentette ki Tim Brown társalapító. Az adatközpontok (kikerülve az Nvidia és az AMD megoldásait) az Amazon által tervezett, nagy transzformerekre optimalizált Trainium 2 és a hamarosan megjelenő Trainium 3 processzorokon alapulnak. A 2 teljesítménye gyengébb, de energiafogyasztása gazdaságosabb, míg a 3 teljesítménye négyszer nagyobb, viszont hatvan százalékkal több energiát használ el.

A Project Rainier létesítményeit saját tervezésű hálózati interfész, az Elastic Fabric Adapter használatával is összekapcsolják. Ezzel a lépéssel a vetélytársak által használt összekapcsolási technikákat kerülik ki.

A múltból és a versenyből tanulva, az Amazon belső hardverfejlesztésre helyezve a hangsúlyt, jobban tudja kontrollálni a költségeket és a műveleteket.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr9118903968
süti beállítások módosítása