Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Egyes mesterséges intelligenciával készült képekre érvényes a szerzői jogvédelem

2025. április 02. - ferenck

Az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatala szerint a meglévő törvények elegendők megállapítani, hogy az adott MI-generálta alkotásra érvényes-e a jogvédelem, vagy sem. Nincs hozzá szükség további szabályozásra, új törvényekre – vélik.

Ezek a munkák akkor, de csak akkor jogvédettek, ha emberi személy elegendő kreatív inputtal járult hozzájuk, és ez az outputon is látszik – áll az MI és szerzői jogra vonatkozó törvényről készülő háromrészes beszámoló második részében. Azaz, ha a tartalmat egyszerű promptoláson túl is az ember formálja meg.

copyright_2.jpg

Elutasítják az új jogi keretet, mert a meglévő definiálja a szerzőiség és az eredetiség egyértelmű szabványait.

Humán szerzők, művészek a generált output válogatásával, összehangolásával és módosításával tartják meg a jogaikat. A válogatás az MI által létrehozott darabok szelekciójára, az összehangolás több output összefüggő munkába rendezésére, a módosítás által generált anyagokat egyedivé tevő megváltoztatására vonatkozik. Ez a jog akkor is fennáll, ha kreatív munkáikat MI dolgozza fel. Csak akkor veszítik el, ha a végeredmény túl általánosan átalakító jellegű.

copyright0_2.jpg

A beszámoló hangsúlyozza a jogfolytonosságot a számítógéppel készített munkákkal kapcsolatos korábbi döntésekkel. 2022-ben visszautasítottak egy emberi közreműködés nélküli művet, 2023-ban viszont megadták a védettséget egy, MI-generálta képeket tartalmazó képregénynek, mert a szöveg, az elrendezés és a módosítások ember munkái voltak. Korábbi technológiák, például a fényképezőgép esetében ugyanezt a megközelítést használják. Lényeg az azonosítható humán kreatív input.

copyright1.jpg

Az anyag első részében a digitális utánzatokról, személyek kinézetének és hangjának generált hasonmásáról viszont azt írták, hogy a meglévő törvények nem biztosítanak elegendő védelmet a nem engedélyezett szintetikus replikákkal szemben, és a szövetségi törvényhozásnak a hiány pótlását javasolják. Erre a problémára egyelőre nincs megnyugtató törvény.

A hivatal szándékosan elkerülte, hogy szigorú kritériumokkal definiálja a jogvédelemhez elegendő humán input szintjeit, mert az esetenként változik. A rugalmas megközelítés kreatív személyek sokféle MI-használatához és a technológia előre nem látható lehetőségeihez is alkalmazkodik.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr5818826096
süti beállítások módosítása